top of page

Petrol, ABD'nin olası faiz artışı duraksaması ve borç faturasının geçmesiyle yükseldi.

Petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi ve ABD'deki faiz oranlarındaki artışlardaki olası bir duraklama ve önemli bir oylamadan geçen borç tavanı tasarısı, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde daha fazla yakıt talebi büyümesine ilişkin iyimserliği tazelediğinden, önceki kayıpları tersine çevirdi.

Ağustos ayı için Brent ham petrol vadeli işlemleri 32 sent veya %0,44 artışla 72,92 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 25 sent veya %0,37 artışla 68,34 ABD Doları'na ulaştı.

ABD Federal Rezerv yetkilileri Çarşamba günü, ekonomik büyümeyi yavaşlatabilecek ve petrol talebini zayıflatabilecek yakın bir artışa ilişkin piyasa beklentilerini tersine çeviren, Haziran ayında olası bir faiz artırımı "atlamasına" işaret ettiler.

Ek olarak, ABD Temsilciler Meclisi'nin ABD hükümetinin 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını askıya alan bir yasa tasarısını geçirmesi, feci bir hükümet temerrüdünün önlenmesi şansını artırdı.

Geçen Cuma gününe göre Çarşamba gününün kapanışında Brent %5,6 ve WTI %6,3 düşüşle her iki gösterge de önceki seanslarda keskin bir şekilde düşmüştü.

"Petrol piyasaları, durgun Çin verileri ve borç tavanı endişeleri nedeniyle son iki işlem gününde aşırı satılmış olabilir. Borç tasarısının Meclis'ten geçmesiyle birlikte duyarlılık toparlandı ve () Fed'in faiz artırımını duraklatma sinyali de bir toparlanma fırsatı sundu. " dedi Auckland'daki CMC Markets'te piyasa analisti olan Tina Teng.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'den gelen talep göstergeleri bu hafta biraz karışık.

Çarşamba günü resmi hükümet verileri, fabrika faaliyetinin Mayıs ayında beş ayın en düşük seviyesine gerilediğini bildirirken, hizmet sektörü faaliyetinin dört ayın en yavaş hızında genişlediğini bildirdi.

Ancak Caixin/S&P Küresel Çin imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Perşembe günü Nisan ayındaki 49,5'ten Mayıs'ta 50,9'a yükselerek Çin'in endüstriyel talebine ilişkin endişeleri yatıştırdı.

Fiyatlar ayrıca aşağı yönlü arz yönlü faktörlerin üstesinden gelmek için mücadele ediyor.

{{8849|Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Çarşamba günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 5,2 milyon varil arttı.

API verilerine göre, benzin stokları da geçen hafta yaklaşık 1,9 milyon varil artış kaydederken, damıtılmış yakıt stokları 1,8 milyon varil arttı.

Piyasa katılımcıları, Perşembe günü daha sonra açıklanacak ABD ham petrol stoklarına ilişkin hükümet verilerini bekliyor. Veriler, bu hafta başlarında ABD'de tatil olması nedeniyle bir gün gecikti. [ÇED/G]


Yatırımcılar ayrıca OPEC+, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefiklerin 4 Haziran'da yapacakları toplantıyı, şimdiye kadar daha fazla kesinti yapılıp yapılmayacağına dair karışık sinyallerin ardından izliyorlardı.

HSBC ve Goldman Sachs'taki (NYSE: GS ) analistler, OPEC+'ın bu toplantıda daha fazla kesinti açıklamasını beklemediklerini söylediler.


19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page