top of page

Petrol, ABD'nin Orta Doğu'ya daha fazla saldırı planlaması ve Ukrayna'nın Rus rafinerisini vurmasıyla yükseldi.

Petrol fiyatları, Washington'un Orta Doğu'da İran destekli gruplara daha fazla saldırı düzenleme taahhüdünde bulunmasının ve Ukrayna insansız hava araçlarının güney Rusya'nın en büyük rafinerisini vurmasının ardından geçen haftaki sert düşüşlerinin ardından toparlanarak Pazartesi günü yükselişe geçti.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 05:11 itibariyle 36 sent veya %0,5 artışla varil başına 77,69 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli işlemleri 25 sent veya %0,4 artışla varil başına 72,53 dolara ulaştı.

Her iki gösterge de geçen haftayı yaklaşık %7 düşüşle kapattı. Cuma günü beklenenden güçlü gelen ABD istihdam verilerinin faiz indirimlerinin beklenenden daha uzak olabileceğini göstermesi ve İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesinin ardından %2 düştü.

ING analistleri bir notta, "İsrail ile Hamas arasında ateşkes umutları bu zayıflığın bir kısmını tetikledi." dedi.

"Ancak şimdilik ateşkes yakın görünmüyor."

ABD'nin, Ürdün'deki ABD birliklerine yönelik ölümcül saldırıya yanıt olarak Orta Doğu'daki İran destekli gruplara yönelik daha fazla saldırı sinyali vermesinin ardından, yatırımcılar Orta Doğu'daki çatışmanın herhangi bir şekilde tırmanması konusunda temkinli olmaya devam etti.

ABD ayrıca Yemen'de İran destekli Husilere karşı kampanyasını da sürdürdü; tedarik büyük ölçüde etkilenmese de nakliye gemilerine yönelik saldırıları küresel petrol ticaret rotalarını sekteye uğratan gruplara Cumartesi günü 36 saldırı düzenledi.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, "ABD askeri saldırılarının doğrudan İran'a saldırmaktan kaçındığı göz önüne alındığında, İsrail-Hamas ateşkes görüşmelerinin daha baskın etkiye sahip olacağını ve böylece Orta Doğu gerilimlerini azaltacağını düşünüyoruz" dedi.

Pazartesi günkü bir müşteri notunda "Petrol piyasaları muhtemelen Orta Doğu'daki arz kesintisi risklerini azaltmaya devam ederek tepki verecektir" dedi ve bunun muhtemelen Brent vadeli işlemlerini varil başına 80 doların altında tutacağını ekledi.

Cuma günü ABD Adalet Bakanlığı, İran'ın İslam Devrim Muhafızları Birliği'ni finanse ettiğini söylediği petrol kaçakçılığı ağıyla bağlantılı yaptırımlardan kaçınma suçlamalarını ve el koyma olaylarını duyurdu.

Çin'e giderken Sarı (OTC: YELLQ ) Deniz'de demirli olan ham tanker Abyss'te 520.000 varilden fazla yaptırımlı İran petrolüne el konuldu .

İran'ın bütçesi, Mart 2024'ten itibaren İran yılı için günde 1,35 milyon varil petrol satışını hedefliyor; bu, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından tahmin edilen günlük 103,5 milyon varil küresel arzın yaklaşık %1,3'üdür.

Kiev'den bir kaynağın Reuters'e verdiği bilgiye göre, Rusya'da iki Ukrayna saldırı uçağı cumartesi günü ülkenin güneyindeki en büyük petrol rafinerisini vurdu. hammadde.


Günde 300.000 varil kapasiteli Volgograd rafinerisinin sahibi Lukoil daha sonra tesisin normal şekilde çalıştığını söyledi.

ABD'de BP'nin (NYSE: BP ) Whiting, Indiana'da bulunan günlük 435.000 varil kapasiteli petrol rafinerisinin elektriği Cuma günü öğle saatlerinde yeniden sağlandı, ancak kaynaklar BP'nin henüz tesisi yeniden başlatmak için bir tarih belirlemediğini söyledi.

5 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page