top of page

Petrol, ABD'nin rezervleri yeniden doldurma planları ve arz endişeleriyle yükseldi

Petrol fiyatları, ABD'nin Stratejik Petrol Rezervi (SPR) için petrol satın alma planlarının ve Kanada'da arz endişelerini körükleyen şiddetli orman yangınlarının desteğiyle Salı günü ikinci gününde yükseldi.
Piyasanın bunun yerine dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinde daha yüksek rafineri üretimine odaklanmasıyla, yumuşak bir ekonomiye işaret eden beklenenden daha zayıf Çin verileri fiyatları düşürmede başarısız oldu.
Brent ham petrolü vadeli işlemleri 30 sent veya %0.4 artışla 75.53 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 27 sent veya %0.38 artışla 71.38 $'a yükseldi.
Her iki kriter de Pazartesi günü %1'den fazla yükselerek 3 seanslık bir kayıp serisini tersine çevirdi.
ABD Enerji Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Ağustos ayında teslim edilmek üzere SPR için 3 milyon varil ham petrol alacağını söyledi ve tekliflerin 31 Mayıs'a kadar sunulmasını istedi.
Fujitomi Securities Co Ltd analisti Toshitaka Tazawa, "Piyasa, WTI fiyatlarının varil başına 70 $'a yakın veya altına düşmesi durumunda ABD'nin stratejik rezerv için petrol geri alımının devam edeceği beklentilerinden destek aldı" dedi.
"Kazanımın arkasında, son zamanlarda yaşanan keskin düşüşlerin ardından bazı yatırımcıların kelepir avcılığı da vardı" dedi.
Salı günü yayınlanan verilere göre, Nisan ayında Çin'in petrol rafinerisi üretimi bir yıl öncesine göre %18,9 artarak tarihin ikinci en yüksek seviyesine ulaştı.
ANZ analistleri bir notta, "Çin'deki talep iyileşme belirtileri göstermeye devam ediyor. Ulaşım verileri, araba kullanımının arttığını gösterirken, uluslararası hava yolculuğu artıyor" dedi.
Geçen hafta, Brent ve WTI vadeli işlemleri, ABD'de resesyon korkusu ve Haziran ayı başlarında devlet borcunun tarihi bir temerrüde düşme riskleri nedeniyle üst üste dördüncü hafta düştü. Kriterler en son Eylül 2022'de benzer bir haftalık düşüş serisi kaydetti.
Salı günü petrol fiyatları da Kanada'daki orman yangınlarından kaynaklanan arz endişelerinden destek aldı.
Kanada, Alberta'daki yaygın yangınlar bir noktada 30.000'den fazla insanı evlerinden çıkmaya zorladı ve günde en az 319.000 varil petrol eşdeğeri (boepd) veya ulusal üretimin %3,7'sini kapattı.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefikleri olan OPEC+ ek üretim kesintileri planladığından, küresel ham petrol arzı da ikinci yarıda daralabilir.
Öte yandan, Enerji Bilgi İdaresi'nden alınan verilere göre, ABD'nin en büyük yedi kaya petrolü havzasındaki petrol üretimi Haziran ayında rekor seviyeye yükselecek.
Geleceğe bakıldığında, analistler mevcut fiyat artışının ivmesi konusunda temkinli.

ANZ analistleri, "Makro ortamı çevreleyen çok fazla belirsizlikle, fiziksel piyasadan herhangi bir güçlü sinyalin olmaması, petrol fiyatlarının baskı altında kalmasına neden olabilir" dedi.
CMC Markets analisti Leon Li, küresel makroekonomik durum ve Avrupa'nın enerji arz-talep temellerinin 2023'ün ikinci yarısında fiyat belirleyicileri olacağını söyledi.16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page