top of page

Petrol, ABD stok verilerini ve diğer katalizörleri beklerken yeşil renkte seyrediyor.

Ham petrol fiyatları Çarşamba günü Asya seansında pozitife döndü ve petrolün son çeyrekteki çok kısa yükselişi nedeniyle yönsüz kalan piyasada lider arayışının devam etmesiyle önceki günkü düşük kapanışının birkaç sent üzerinde işlem gördü. son Ortadoğu krizi.

Kasım ayında teslim edilecek ABD West Texas Intermediate ( WTI) ham petrolü, Singapur saat 12:07 (00:07 Doğu ABD) itibariyle 23 sent veya %0,3 artışla varil başına 86,20 dolara ulaştı. Salı günü 41 sent veya %0,5 düşüşle kapanmıştı.

İngiltere merkezli Brent ham petrolü Aralık ayının en aktif kontratında 31 sent veya %0,4 artışla 87,96 dolardan işlem gördü. Salı gününü 50 sent veya %0,6 düşüşle tamamladı.

Hem WTI hem de Brent Pazartesi günü %4'ün biraz üzerinde yükselirken, piyasalar Filistinli militan grup Hamas'ın İsrail halkına ve Gazze'deki hedeflere Cumartesi günü düzenlediği saldırıların ateşlediği çatışmaların siyasi ve ekonomik bulaşıcılık korkusu nedeniyle kırmızı alarma geçti.

Ancak 24 saat sonra küresel piyasalar, risk iştahının Wall Street hisselerini yukarı çekmesiyle anlamlı bir şekilde sakinleşti. Bu arada ham petrol fiyatları, tüccarların çatışmanın doğrudan etkisini daha iyi değerlendirmek için piyasanın ilerleyişini duraklatma düğmesine basmasıyla düştü.

Tüccarlar özellikle Ortadoğu'da üretilen, ticareti yapılan veya Orta Doğu'dan sevk edilen kaç varil petrolün bölgedeki son gerilimler nedeniyle mahsur kalacağına dair güvenilir bir tahmin bulunmadığını söyledi. Cevaplanmayan bir diğer soru ise İran'ın İsrail'e yönelik saldırıyı bir şekilde kışkırttığı veya destekleyip desteklemediğiydi.

Salı günü itibarıyla ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Hamas'ın İsrail'e karşı operasyonlar planladığını muhtemelen bildiğini, ancak olup bitenin kesin zamanlaması veya kapsamını bilmediğini söyledi. Bu, Biden yönetiminin İsrail'e yeni yardım vaatleriyle ulaşmış olmasına rağmen İran'ı hedef almayı öncelik haline getirdiği anlamına gelmiyordu. Analistlere göre bu durum petrol fiyatlarında düşüşe işaret ediyordu.

Washington, 2022'nin sonlarından bu yana, Amerikan yaptırımlarını aşarak İran'ın petrol ihracatındaki artışı görmezden geldi. Washington'un önceliği, OPEC+ üretici grubunun üretim kesintilerini dengelemek için dünyaya daha fazla petrol arzı sağlamak amacıyla Tahran'la gayrı resmi bir yumuşamaydı.

Sonuç olarak, İran ham üretiminin bu yıl günde yaklaşık 700.000 varil arttığı tahmin ediliyor; bu, ABD kaya petrolünün ardından 2023'teki ikinci en büyük artan arz kaynağı.

Gözler Fed tutanakları ve ABD petrol stok verilerine çevrildi

Fed'in Eylül ayı politika toplantısına ait (ABD ticaret seansı sırasında açıklanacak) tutanaklar, merkez bankası yetkililerinin faiz artırımlarını başka bir şekilde durdurmaya yöneldiğini gösterirse, petrol günün ilerleyen saatlerinde daha fazla hareket görebilir ve potansiyel olarak yukarı yönlü olabilir. Kasım'da.

Minneapolis Fed Başkanı Neil Kashkari Salı günü yaptığı açıklamada, güçlü işgücü ve ücret artışına rağmen tahvil piyasasındaki satışların merkez bankasının artan fiyatları yumuşatma işini yapabileceğini ve enflasyonu sınırlamak için faiz artırımına gerek olmayabileceğini söyledi. Bu arada Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ABD para politikasının bu noktada yeterince kısıtlayıcı olduğunu ve daha fazla faiz artırımına gerek olmadığını söyledi.

Piyasa katılımcıları aynı zamanda API veya Amerikan Petrol Enstitüsü'nden gelecek piyasa anlaşmasının ardından ABD'nin haftalık petrol envanteri verilerini de takip edecek.

API, 6 Ekim'de sona eren hafta için ABD ham petrolü, benzini ve distilatlara ilişkin kapanış bakiyelerinin anlık görüntüsünü yaklaşık 16:30 ET'de (21:30 GMT) yayınlayacak. Rakamlar, aynı tarihteki resmi envanter verilerinin habercisi olarak hizmet ediyor Çarşamba günü ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden.

Investing.com tarafından takip edilen analistler geçen hafta, EIA'nın ham stoklarda 29 Eylül'e kadar olan haftada bildirilen 2,224 milyon varil düşüşe kıyasla 0,37 milyon varillik bir düşüş raporlamasını bekliyor .


5 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page