top of page

Petrol, ABD stoklarındaki düşüş üzerine yükselse de ayı negatif kapatacak

Çarşamba günü petrol fiyatları, verilerin ABD ham petrol stoklarında haftalık bazda büyük bir düşüşe işaret etmesinin ardından daha da yükseldi ancak Çin talebinin azalmasına ve küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler, Kasım ayını sert düşüşlerle bitirmelerine yol açacak gibi görünüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) gelen veriler, ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta beklenenden çok daha büyük bir düşüşle, 7,9 milyon azaldığını göstererek hükümet verilerinin de benzer bir resim çizeceğinin habercisi oldu.

Bu rakam, ABD hükümetinin Stratejik Petrol Rezervi'nden çektiği petrol miktarını azaltmış olabileceğini gösteriyor.

WTI, bu düşünceyle yükselişe geçerek %1 artışla 78,98 dolara çıktı. Brent ise %1 yükselişle 85,10 dolara ulaştı.

Ham petrol fiyatlarında görülen son düşüş, OPEC+’nın 4 Aralık toplantısında üretimde yeni kesintiler yapacağı spekülasyonlarına yol açtığından her iki sözleşme de art arda üçüncü seansta da yükseliş gösterdi.

Grup, Ekim ayında petrol fiyatlarını kısa süreliğine artıran günlük 2 milyon varillik bir kesinti açıklamıştı ve piyasayı desteklemek için bir kez daha müdahale edebilir.

Bununla birlikte ham petrol fiyatları, artan COVID-19 vakaları ve Çin'de artan ekonomik bozulmaya ilişkin endişeler yüzünden Kasım ayını %8 ila %11 arasında değer kaybıyla bitirecek.

Çarşamba günü açıklanan verilere göre Çin'in ticari faaliyetleri Kasım ayında daha da geriledi. Zira ülkedeki günlük vaka artışı rekor kırıyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı, artan vakalarla mücadele etmek için çeşitli ekonomik merkezlerde karantina önlemlerini yeniden uygulamaya koydu. Ancak bu durum ülkede daha önce benzeri görülmemiş, hükümet karşıtı bir protesto dalgasına yol açarak ekonomik büyümeyi daha da sekteye uğratma riski yarattı.

Toplumun tepkisi Çin'i, katı COVID-19 politikasını gevşetmek zorunda bırakacağına dair bazı spekülasyonlara yol açtı. Bu, petrol piyasaları için epey olumlu bir gelişme olur.

Çin hükümeti böyle bir işaret vermemiş olsa da sağlık yetkilileri ülke genelinde aşılama oranlarını artırmaya yönelik planlar açıkladı. Bu da kısıtlamaların nihai olarak gevşetileceğine işaret edebilir.

ABD ve diğer büyük ekonomilerden gelen zayıf ekonomik göstergeler de Kasım ayında ham petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page