top of page

Petrol, ABD yaptırımları ve stok tahminlerinin arz endişelerini artırmasıyla yükseldi.

Petrol fiyatları, ABD'nin Rusya ham ihracatına yönelik yaptırım programını sıkılaştırmasının, zaten sıkışık olan piyasada arz endişelerini artırmasının ve küresel stokların dördüncü çeyrekte düşüş göstermesinin beklenmesinin ardından Cuma günü yükseldi.

Brent vadeli işlemleri 50 sent veya %0,6 artışla varil başına 86,50 dolara yükseldi ve ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 64 sent veya %0,8 artışla varil başına 83,55 dolara ulaştı.

Hamas'ın hafta sonu İsrail'e saldırısının olası bir ihracat tehdidi sonrasında Orta Doğu ihracatlarında aksama potansiyeli nedeniyle Pazartesi günü her iki kontratın da artmasının ardından Brent haftalık %2,3 kazanç elde ederken, WTI haftalık %0,9 artış kaydedecek. daha geniş çatışma.

Fiyatlar hafta boyunca bu kazanımların bir kısmını geri verdi. Ancak Perşembe günü ABD, Moskova'yı Ukrayna'yı işgalinden dolayı cezalandırmak için tasarlanan mekanizmadaki boşlukları kapatmak amacıyla G7'nin varil başına tavan fiyatı olan 60 doların üzerinde fiyatla Rus petrolü taşıyan tanker sahiplerine ilk yaptırımları uyguladı.

Rusya dünyanın ikinci büyük petrol üreticisi ve önemli bir ihracatçısı ve ABD'nin sevkiyatlarına yönelik daha sıkı incelemesi arzı kısıtlayabilir.

Yine Perşembe günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), dünya ekonomisinin bu yıl şimdiye kadar dirençli olduğuna dair işaretlere işaret ederek ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de talebin daha da artmasını bekleyerek küresel petrol talebindeki büyüme tahminini korudu.

ANZ'nin kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes Cuma günkü bir notunda "Tedarik yönlü sorunlar ham petrol piyasasında odak noktası olmaya devam etti " dedi ve Cuma günkü erken ticarette fiyatların ABD yaptırımlarının daha güçlü uygulanması nedeniyle yükseldiğini ekledi.

Hynes, "OPEC'in ham stokların bu çeyrekte 3 (günde milyon varil) azalmasını beklediğini söylemesinin ardından da duyarlılık arttı. Bu, İsrail-Hamas savaşından kaynaklanan başka arz kesintisi olmadığını varsayıyor." dedi.

Petrol fiyatları, Cuma günü yayınlanan ve Çin'in ham ithalatında aylık düşüş olduğunu gösteren verilere aldırış etmedi.


Geçtiğimiz ay ithalat, rekor üçüncü en yüksek seviye olan Ağustos ayına göre %10,5 düşüşle 45,74 milyon mt veya günde 11,13 milyon varil oldu.

Ancak Eylül ayı ithalatı bir önceki yıla göre %14 arttı ve bu durum, ithalatın Çin ekonomisinin yaygın pandemik kısıtlamalar nedeniyle darbe aldığı 2022 seviyelerini önemli ölçüde aştığı 2023'te görülen eğilimi sürdürdü.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page