top of page

Petrol altı ayın en düşük seviyesinden toparlanıyor ancak talep endişeleri devam ediyor

Petrol fiyatları önceki oturumda altı ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Perşembe günü bir miktar toparlanma gösterdi ancak yatırımcılar ABD ve Çin'deki durgun talep ve ekonomik yavaşlamalardan endişe duymaya devam etti.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 06:13 itibarıyla 27 sent veya %0,4 artışla varil başına 74,56 dolara yükseldi. ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri 24 sent, yani %0,4 artışla varil başına 69,62 dolara yükseldi.

CMC Markets (LON: CMCX ) piyasa analisti Tina Teng, bir notunda "Petrol piyasaları aşırı satılmış olabilir", bu da toparlanmanın "kısa vadeli bir toparlanma" olduğu anlamına gelebilir, dedi .

ANZ analistleri bir önceki oturumda, stokların düşmesine rağmen ABD üretiminin rekor seviyelere yakın olduğunu gösteren verilerin piyasayı korkuttuğunu belirtti.

ANZ analistleri, düşüş eğiliminin bir kısmının yüksek ürün yakıt stoklarından da kaynaklandığını söyledi.

EIA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, benzin stoklarının haftada 5,4 milyon varil artarak 223,6 milyon varile yükseldiğini ve 1 milyon varil artış beklentilerinin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Bir yıl içinde ilk kez, Brent sözleşmelerine ilişkin piyasa yapısı, kısa vadeli teslimat sözleşmelerinin altı ay sonrasına göre daha ucuz olmasıyla, contango ticaretine geçti. WTI sözleşmeleri de altı ay içinde contango'da ticarete geçti.

Contango'ya geri dönen piyasa, mevcut arz durumu hakkında daha az endişe duyulduğunu gösteriyor ve tüccarları varilleri depoya koymaya teşvik ediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak adlandırılan müttefiklerin günde toplam 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi açıklamasından bu yana petrol fiyatları yaklaşık %10 düştü.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva, bir notunda "Petrol piyasaları, üreticilerin petrol fiyatlarını yüksek tutmayı amaçlayan kartel manevralarını tamamen devre dışı bırakıyor gibi görünüyor" dedi.

Sachdeva, "Enflasyonun azalmasının işareti (aynı zamanda) küresel ekonomik yavaşlama korkularını besliyor ve bunun sonucunda küresel olarak yakıt talebini azaltıyor" dedi.

Reuters araştırması, OPEC'in petrol üretiminin, Nijerya ve Irak'ın azalan sevkiyatlarının yanı sıra Suudi Arabistan ve daha geniş OPEC+ ittifakının diğer üyelerinin devam eden piyasayı destekleyen kesintilerinin bir sonucu olarak Temmuz ayından bu yana ilk aylık düşüşünü gerçekleştirerek Kasım ayında düştüğünü ortaya çıkardı.

Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman, OPEC+ üyeleri olarak petrol fiyatında daha fazla işbirliğini görüşmek üzere Çarşamba günü bir araya geldi; bu, piyasanın üretim kesintilerinin etkisine olan güvenini güçlendirebilir.

Kuveyt ve Cezayir de gönüllü kesintilere destek ve bağlılıklarını yinelediler.

OPEC+ kaynakları ve gemi takip firmaları Reuters'e verdiği demeçte, Rusya'nın, OPEC+'nın Moskova'dan ülke genelindeki birçok ihracat noktasından yapılan gizli yakıt sevkiyatları konusunda daha fazla şeffaflık istemesinin ardından, yakıt rafinajı ve ihracatının hacmi hakkında daha fazla veri açıklama sözü verdiğini söyledi.

Çin ekonomisine ilişkin endişeler de petrol fiyatlarındaki artışları sınırladı. Çin gümrük verileri , yüksek stok seviyeleri, zayıf ekonomik göstergeler ve bağımsız rafinerilerden gelen yavaşlayan siparişlerin talebi zayıflatması nedeniyle Kasım ayında ham petrol ithalatının bir önceki yıla göre %9 düştüğünü gösterdi .


Çin'in toplam ithalatı aylık bazda düşerken, ihracat Kasım ayında altı aydan beri ilk kez arttı; bu da imalat sektörünün küresel ticaret akışlarındaki artıştan yararlanmaya başlayabileceğini gösteriyor.

Derecelendirme kuruluşu Moody's (NYSE: MCO ), Çin'in kredi notu için not düşürme uyarısında bulunmasından sadece bir gün sonra, Çarşamba günü Hong Kong, Makao ve Çin'in birçok devlete ait firma ve bankalarının notlarını düşürme uyarılarına koydu
7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page