top of page

Petrol Artıyor, AB'nin Rusya Tedarik Yaptırımlarına İlişkin Anlaşmaya Tepkiler Devam Ediyor

Avrupa Birliği'nin (AB) 2022 sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatını azaltmayı kabul etmesinin ardından Salı sabahı Asya'da petrol yükseldi . Yaptırımlar, ABD ve Avrupa'da yaz mevsimi öncesinde artan yakıt talebi nedeniyle zaten gergin olan daha sıkı bir pazara ilişkin endişeleri körüklüyor.
Temmuz vadeli işlemleri Salı günü sona eriyor ve daha aktif olan Ağustos kontratı 33 sent yükselerek 117.93$'a yükselirken, Brent petrol vadeli işlemleri %1.16 artışla 118.97$'a 12:07 ET (4:07 AM GMT) itibariyle ulaştı. WTI vadeli işlemleri Cuma günkü kapanışa göre 2.24$ artarak %0.93 artışla 118.27$'a yükseldi. ABD'de Pazartesi günkü resmi tatil nedeniyle Pazartesi günü herhangi bir anlaşma yapılmadı.
Hem Brent hem de WTI vadeli işlemleri 2022'de on yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerine tırmandı ve bugüne kadarki yılda %55'ten fazla arttı.
AB prensipte 2022'nin sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının %90'ını kesmeyi kabul etti ve bloğun Rusya'ya 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesi üzerine şimdiye kadarki en sert yaptırımı konusunda Macaristan ile bir çıkmazı çözmeyi başardı.
Ancak bazı yatırımcılar, piyasa arz kısıtlamalarını zaten fiyatlamış olduğu için petrol fiyatlarındaki artışların sessize alınabileceğini söyledi. SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes

Reuters'e verdiği demeçte, hemen hemen her AB üyesinin yasağı kabul ettiğini ve pazarın "AB'nin kendi yaptırımında zaten fiyatlandığını ve bu yıl Avrupa'ya önemli ölçüde daha az Rus petrolünün aktığını" öne sürdüğünü söyledi.

"Bence piyasa, Çin üzerinden Asya'dan biraz daha fazla talep fiyatlıyor; ancak göz kamaştırıcı endişeler, pompadaki fırlayan benzin fiyatlarının sürüş sezonunda talep yıkımına yol açabilecek olması."
Çin'de yakıt talebinin, ülkenin COVID-19 kaldırımlarını gevşetmesinin ardından artması bekleniyor. Şanghay, iki aylık sokağa çıkma yasağının sona erdiğini ve nüfusunun büyük çoğunluğunun Çarşamba gününden itibaren evlerini terk etmesine ve arabalarını kullanmasına izin vereceğini duyurdu.
Üretim tarafında, Petrol İhraç Eden Ülkeler ve müttefikleri Örgütü (OPEC+), altı OPEC+ kaynağına göre, Temmuz ayında günlük 432.000 varillik mütevazı bir üretim artışı ile 2021 anlaşmasına Perşembe günkü toplantısında bağlı kalmaya hazırlanıyor.
Kartel, bazı üye ülkelerin petrol piyasasının dengeli olduğunu ve son fiyat artışlarının temel unsurlarla ilgili olmadığını savunmasıyla birlikte, Batı'nın yükselen fiyatların daha hızlı yükseltilmesi yönündeki çağrılarını reddediyor.


5 görüntüleme0 yorum
bottom of page