top of page

Petrol, artan arzın Çin'in talep umutlarını dengelemesiyle geriliyor

Petrol Çarşamba günü geriledi ve en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'de üretimdeki artıştan kaynaklanan yüksek talep umutlarını bol arz ve artan ABD ham petrol stoklarına ilişkin işaretlerle karşı karşıya getirdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD petrol stokları 24 Şubat ile biten haftada 6,2 milyon varil arttı.

Brent ham petrolü 41 sent veya %0.4 düşüşle 1240 GMT'de varil başına 83.04 dolara geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 60 sent veya %0.7 düşüşle 76.45 dolara geriledi.

Kommersant gazetesinin kaynaklara dayandırdığı habere göre, bol arzın diğer belirtileri arasında Rusya'nın petrol üretiminin Şubat ayında ilk kez yaptırımlar öncesi seviyeye ulaşması ve bir Reuters anketine göre OPEC üretiminin Şubat ayında artması yer alıyor.

Petrol komisyoncusu PVM'den Stephen Brennock, "Çin ekonomisi şu anda toparlanıyor ve bu, petrol fiyatları için yalnızca olumlu bir itici güç olabilir" dedi.

Dirençli Rus arzının, alım ilgisini uzak tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Çin'in imalat faaliyetinin Şubat ayında on yıldan fazla bir süre içinde en hızlı şekilde genişlediğini gösteren resmi bir endeksin desteğiyle petrol, seansın erken saatlerinde yükseldi ve ülkenin toparlanmasının küresel bir yavaşlamayı dengeleyebileceği ve petrol talebini artırabileceği umutlarını artırdı.


Çin'in resmi imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ocak ayındaki 50.1'den geçen ay 52.6'ya tırmanırken, özel sektör anketi de yedi aydır ilk kez aktivitenin arttığını gösterdi.

IG'nin piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Çin'in PMI'sindeki bir başka yukarı yönlü sürpriz, daha iyimser bir petrol talebi görünümünü destekleyen, beklenenden daha güçlü bir toparlanma için inanç sağlıyor" dedi.36 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page