top of page

Petrol, artan benzin talebi ve daralan arzla kazançlarını artırıyor

Petrol fiyatları, yatırımcıların benzin talebinde mevsimsel artış ve OPEC+ üreticilerinin arz kesintileri nedeniyle daha sıkı bir pazar beklemesiyle Salı günü yükselmeye devam etti, ancak ABD borç temerrüdü riskine ilişkin endişeler kazançları sınırladı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 28 sent veya %0,37 artışla 76,27 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 31 sent veya %0,43 artışla 72,36 Dolar'da işlem görüyor.
Pazartesi günü Brent'in %0,5 yükselmesinin ardından kazançların ikinci günü oldu. WTI, geleneksel olarak en yüksek yaz yakıt talebi sezonunun başlangıcı olan 29 Mayıs'taki Anma Günü tatili öncesinde ABD benzin vadeli işlemlerindeki %2,8'lik artışın ortasında %0,6 kazandı.
NS başkanı Hiroyuki Kikukawa, "Petrol fiyatları, önümüzdeki hafta ABD benzin talebindeki mevsimsel artış, OPEC+ tarafından bu ay yapılacak üretim kesintileri ve ABD'nin Stratejik Petrol Rezervini (SPR) yeniden doldurmak için planlanan alımların yardımıyla diplerini sağlamlaştırıyor" dedi. Trading, Nissan (OTC: NSANY ) Securities'in bir birimi.
Geçen hafta ABD Enerji Bakanlığı, Ağustos ayında teslim edilmek üzere SPR'yi yenilemek için 3 milyon varil ham petrol alacağını söyledi .
OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinin bu ay yürürlüğe giren gönüllü üretim kesintilerinin de petrol piyasalarını sıkı tutması bekleniyor.
Goldman Sachs (NYSE: GS ) analistleri Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda, "OPEC+ üretim kesintilerinin tamamen gerçekleşmesi ve talebin daha da artması nedeniyle Haziran'dan itibaren sürekli (petrol arzı) açıkları beklediklerini" söylediler.
Bir Vitol yöneticisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Asya'nın yılın ikinci yarısında yaklaşık 2 milyon varil/gün (bpd) tüketim ekleyerek petrol talebindeki büyümenin çoğuna öncülük edeceğini söyledi.
Yine de yatırımcılar, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'nin borç limitinin yükseltilmesine yönelik müzakerelere de odaklanmış durumda. ABD'nin temerrüde düşmesi, muhtemelen finansal piyasalarda kaosa ve faiz oranlarında ani bir artışa yol açarak hem yurt içinde hem de küresel olarak yakıt talebindeki artışı etkileyecektir.

Başkan Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy, ABD hükümetinin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanının nasıl yükseltileceği konusunda bir anlaşmaya varmadan Pazartesi günü görüşmeleri sonlandırdı ve olası bir temerrüde sadece 10 gün kala görüşmeye devam edecekler.
"Daha geniş risk ortamı için merkezi odak, ABD borç tavanı görüşmeleri etrafında dönüyor ve bu, şimdilik temkinli bir şekilde yukarı yönlü bir kapak tutarken, bu cephede herhangi bir nihai çözüme ilişkin olumlu bir yukarı hareket masada kalabilir." Singapur'daki IG'de pazar stratejisti olan Jun Rong Yeap dedi.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page