top of page

Petrol, arzın daralmasıyla tırmanıyor; IEA talep görünümü bekleniyor

Petrol fiyatları Cuma günü, Rusya'daki düşük üretim ve daha sıkı arz işaretleri üzerine yükseldi ve piyasa, küresel talep görünümünü netleştirmek için günün ilerleyen saatlerinde Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) aylık raporunu bekliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 34 sent veya %0,39 artışla 0347 GMT itibariyle varil başına 86,43 dolara ulaştı. West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 40 sent veya %0.49 artışla 82.56$'a yükseldi.

Her iki kriter de bir önceki seansta %1'den fazla düştü.

ANZ Bank analistleri bir müşteri notunda, "Üretimin günde 700.000 varil (bpd) kısıldığı bildirildiğinden, Rusya ihracatı zayıflama belirtileri gösteriyor" dedi.

Ancak yatırımcılar, IEA'nın Cuma günü açıklanacak aylık petrol piyasası raporuna da odaklanmış durumda. Kurumun, zayıflayan makroekonomik büyüme nedeniyle küresel talep görünümünü düşürme olasılığı, fiyatların sınırlandırılmasına yardımcı oluyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Perşembe günü yayınladığı bir rapor, daha zayıf bir büyüme zemini, daha sıkı para politikası ve küresel finans sektöründeki istikrarsızlığı gerekçe göstererek yaz talebindeki aşağı yönlü risklere işaret etti.

Ancak Perşembe günkü Çin ticaret verileri, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisinin ham petrol ithalatının Mart ayında yıllık bazda %22,5 arttığını gösterdi ve bu da Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin olumlu havayı artırdı.

JP Morgan analistleri bir müşteri notunda, "ABD ve Avrupa'da yenilenen ekonomik baskılara rağmen, mobilite yakıtlarına yönelik küresel talep, 8 Nisan'da sona eren referans haftasında, bir yıl önceki seviyelere kıyasla günde 2,2 milyon varil arttı" dedi.

Analistler, diğer Asya ülkeleri ile birlikte Çin'deki bir toparlanmanın, küresel hareketliliğin talep büyümesini besleyen üçte ikisinden sorumlu olduğunu söyledi.

Cuma sabahı marjinal olarak yüksek seviyeler, her iki kriterin de yavaşlayan ABD enflasyon verileri ve zayıflayan dolarla iki aydan uzun bir sürenin en yüksek seviyelerine ulaştığı bir haftanın sonunda geldi.

WTI bu hafta şu ana kadar %2 arttı ve Brent %1.3 yükseldi ve her ikisi de art arda dördüncü haftalık kazançlara doğru ilerliyor.

Zayıflayan dolar, diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için dolar cinsinden petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırıyor.

Ancak analistler, mevcut fiyatların teknik tavana yakın olabileceğini söylüyor.


OANDA analisti Edward Moya, "Görünüşe göre ham petrol fiyatlarındaki ralli sonunda duvara çarptı" dedi.

CMC Markets analisti Leon Li, petrol fiyatlarının yükseliş eğilimi kaydetmesinin beklendiğini, ancak artışların varil başına 90 $ ile sınırlandırılmasının beklendiğini söyledi.


7 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page