top of page

Petrol, arz endişeleri ve Çin'in talep umutlarıyla yükseldi

En büyük ham petrol ithalatçısı Çin'den gelen talep toparlanırken, sektör yöneticilerinin piyasadaki sınırlı yedek kapasite ve Rusya'daki arzlara ilişkin belirsizlikle ilgili endişelerini işaret etmesiyle petrol fiyatları yükseldi.

Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, Pazartesi günü %0,4 yükseldikten sonra 0405 GMT itibarıyla 24 sent veya %0,28 artışla varil başına 86,42 $'a ulaştı.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, bir önceki seansta %1'lik bir artışın ardından 23 sent veya %0,29 artışla varil başına 80,69 dolardan işlem görüyor.

Brent fiyatları, Çin'in talep toparlanması umutları ve Asya ve Orta Doğu'daki yeni rafinaj kapasitesi artırılarak daha fazla ham petrol işlenirken, Mayıs 2022'den bu yana en uzun kazanım aralığı olan altıncı seans için yükselme yolunda.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) analisti Vivek Dhar bir notta, "Petrol fiyatlarının bir gecede yükselmesine yardımcı olan arz endişeleri, muhtemelen Chevron'un CEO'sunun petrol piyasalarında" çok fazla dalgalanma kapasitesi olmadığı "yorumundan kaynaklandı" dedi .

"2023 için bilinmeyen anahtar, Rusya'nın petrol ve rafine ürün ihracatındaki kesinti olacak."

Chevron Corp (NYSE: CVX ) CEO'su Mike Wirth, Rus ham petrol ve ürünlerini taşıyan gemilerin artık yaptırım uygulanmayan pazarlara ulaşmak için daha uzun mesafeler kat etmesi gerektiğini, petrol stokları ve değişken arzların sınırlı olduğunu ve bunun da küresel pazarı herhangi bir beklenmedik arz kesintisine karşı savunmasız hale getirdiğini söyledi. .

Tüccarlar, Pekin'in geçen yılın sonlarında pandemi kontrollerini kaldırmasının ardından talepte toparlanma sinyalleri arayarak, Salı günü ilerleyen saatlerde Çin'in Ocak ve Şubat ayı petrol ticareti verilerini merakla bekliyorlar.

Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD'de 3 Mart'ta sona eren hafta için bu haftaki ham petrol ve ürün stok raporlarının düşüş göstermesi bekleniyor.

Daha önceki resmi Enerji Bilgi İdaresi verileri dikkate alındığında bu, 10 hafta içindeki ilk düşüş olabilir. [ÇED/G]

Bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nün haftalık raporları, Enerji Bilgi İdaresi'nden Salı günü 16:30 ET'de (2130 GMT) ve Çarşamba günü 10:30'da (1530 GMT) teslim edilecektir.

Mart ayının geri kalanı için, analistlerin petrol kriterleri için fiyat beklentileri yükselişini sürdürüyor.


OANDA'dan Edward Moya müşterilere yazdığı bir notta, "Petrol piyasası son işlem aralığının dibine yaklaşıyordu ve fiyatların şimdilik 80$ seviyesinin üzerinde rahat bir şekilde kalmasına yardımcı olacak çok fazla yukarı yönlü risk var gibi görünüyor" dedi.

Reuters teknik analisti Wang Tao, Brent'in "yükselen bir kanalda sıçradığı" için ayın geri kalanında muhtemelen 80,72 dolar ve 93,44 dolar aralığında kalacağını söyledi.
7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page