top of page

Petrol, arz endişeleri ve ABD yaz talebi umutlarıyla yükseldi

Petrol fiyatları Salı günü, Rusya'daki siyasi istikrarsızlık ve olası arz kesintileri ile ilgili endişelerin yanı sıra yaz sürüş sezonu öncesinde ABD'nin talep umutlarıyla yükseldi.
0041 GMT itibariyle, Brent ham petrol vadeli işlemleri 37 sent yükselerek varil başına 74,55 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 42 sent yükselerek varil başına 69,79 dolara yükseldi. Pazartesi günü Brent %0,5 ve WTI %0,3 yükseldi.
Moskova ile Rus paralı asker grubu Wagner arasında bir çatışma, ağır silahlı paralı askerlerin başkentteki hızlı ilerlemelerini durduran bir anlaşma kapsamında güneydeki Rostov kentinden çekilmesinin ardından Cumartesi günü önlendi.
ANZ analistleri, hafta sonu yaşanan olayların ardından, tüccarlar arasında Rus petrolünün uluslararası pazara sızmaya devam etmesi konusundaki kayıtsızlığının artık aynı ölçüde kabul edilemeyeceğini söyledi.
Bir notta, "Bu, muhtemelen daha fazla sivil huzursuzluk riski arasında petrol fiyatına bir risk primi uygulanmasına yol açacaktır" diye eklediler.
Zorluk, Başkan Vladimir Putin'in iktidardaki kontrolüne ilişkin soruları ve yüklemeler programa göre devam etmesine rağmen Rus petrol arzının olası kesintisine ilişkin bazı endişeleri besledi.
Suudi Arabistan'ın Temmuz ayından itibaren üretimi kısma taahhüdünün ardından daha düşük arz, yatırımcıların aklında şimdiden yer alıyor.
BMI Research analistleri bir müşteri notunda, "Suudi Arabistan'ın Temmuz ayında yürürlüğe girmesi planlanan tek taraflı ek günlük 1 milyon varil (bpd) kesintisi ve mevsimsel olarak daha güçlü talep, piyasanın üçüncü çeyrekte fiziksel olarak sıkılaşmasına yardımcı olacaktır" dedi.
Ancak uzmanlar, kırılgan piyasa duyarlılığının herhangi bir fiyatı yukarı yönlü sınırlayabileceği konusunda uyardı.
Petrol, Çin'deki ekonomik toparlanmanın yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmasıyla ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını daha da artırmasının talebi azaltabileceği endişesiyle geçen hafta yaklaşık %3,6 düştü.
Tüccarlar aynı zamanda, yazın en yoğun geçen sürüş sezonu öncesinde ABD'de benzin gibi ulaşım yakıtlarına yönelik talepte bir toparlanma belirtilerini de izliyorlardı.
ANZ analistleri, "Amerikan Otomobil Derneği, 43 milyon sürücünün bu Bağımsızlık Günü hafta sonu evlerinden 50 mil veya daha fazla uzaklaşacağını tahmin ediyor. Bu, 2019'dan %4 daha fazla."
JP Morgan analistleri bir notta, küresel benzin talebinin güçlü ABD benzin verilerinin etkisiyle yılda 365.000 varil arttığını ve tüketimin 17 Haziran haftasında günde 9,4 milyon varil ile sekiz haftanın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Beş analistin katıldığı bir Reuters anketi, hem ham petrol hem de benzin stoklarının, ham petrol stoklarının 16 Haziran haftasında düşmesinin ardından 23 Haziran haftasında düştüğünü gösterdi.
Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubundan alınan resmi ABD petrol envanteri verileri Salı günü açıklanacak ve bunu ertesi gün Enerji Bilgi İdaresi izleyecek.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page