top of page

Petrol, arz endişelerinin azalmasıyla güçlü dolar karşısında ikinci haftalık düşüşünü bekliyor.

Petrol Cuma günü yükseldi, ancak Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması öncesinde doların güçlenmesi ve arz sıkıntısına ilişkin endişelerin azalmasıyla ikinci hafta düşüşe yöneldi.

Brent ham petrolü 30 sent veya %0,4 artışla GMT 04:34 itibarıyla varil başına 83,66 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü de 31 sent veya %0,4 artışla varil başına 79,36 dolardan işlem gördü.

Ham petrol fiyatlarının bu hafta üst üste ikinci kez düşüş göstererek %1,5 ile %2,5 arasında düşmesi bekleniyor.

IG piyasa analisti Yeap Jun Rong, "Hiç şüphesiz Fed'in politika görünümü önümüzdeki piyasalar için temel itici güç olacaktır" dedi.

"Önceki FOMC toplantısının ardından ABD enflasyonu ve işgücü piyasası verilerine ilişkin yeni güncellemelerle birlikte odak noktası, Fed Başkanının hangi faktörlere dikkat edeceği olacak" dedi.

Yatırımcıların Powell'ın Jackson Hole Sempozyumu'ndaki sözleri öncesindeki uyarısı, piyasaların faiz oranlarının ne kadar süre yüksek kalacağına dair haber beklerken, güvenli liman doları 10 haftanın en yüksek seviyesine çıkararak bir aydaki en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Güçlü dolar, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için petrolü daha pahalı hale getirerek talebi azaltıyor.

Arz tarafında ise, yetkililerin bu hafta başlarında petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varamamasının ardından, Türkiye ile Irak'ın yarı özerk Kürdistan bölgesel hükümeti arasında kuzey Irak ham petrol ihracatına ilişkin görüşmeler hâlâ devam ediyor.

Türkiye, Irak'ın uzun süredir açtığı tahkim davasını kaybetmesinin ardından 25 Mart'ta Ceyhan limanı üzerinden Irak petrol akışını durdurdu.

İran petrol bakanının, ABD yaptırımları yürürlükte olmasına rağmen devlet medyasına yaptığı açıklamada, piyasanın İran petrolünün akışını yakından izlediğini, zira ülkenin ham petrol üretiminin Eylül ayı sonuna kadar günde 3,4 milyon varile ulaşacağını söylediğini aktardı.

Piyasa duyarlılığını daha da artıran ABD'li yetkililer, Venezüella'nın petrol sektörüne yönelik yaptırımları hafifletecek, daha fazla şirket ve ülkenin ham petrol ithal etmesine olanak sağlayacak bir teklif taslağı hazırlıyor.


Haitong Futures analistleri, "Önceki üretim kesintilerinin petrol fiyatlarına verdiği destek azaldı. Piyasa, Suudi Arabistan'ın gönüllü üretim kesintilerini genişletmeye devam etmesini bekliyor" dedi.

Analistler, arz konusundaki belirsizlik ve krallığın küresel stokları daha da azaltmayı hedeflemesi nedeniyle, en büyük petrol ihracatçısının gönüllü petrol kesintisini art arda üçüncü ay boyunca Ekim ayına kaydıracağını tahmin ediyor.


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page