top of page

Petrol, arz endişelerinin desteğiyle ABD'nin notunun düşmesinin ardından yatay seyrediyor

Petrol fiyatları, Çarşamba günkü sert düşüş de dahil olmak üzere iki günlük düşüşün ardından Perşembe günü çok az değişiklik gösterdi. ABD hükümetinin kredi notunun düşürülmesi hissiyatı baskıladı, ancak arz sıkışıklığıyla ilgili endişeler bir miktar destek sağladı.

Derecelendirme kuruluşu Fitch, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'nin uzun vadeli döviz notunu, beklenen mali bozulma, siyasi kutuplaşma ve ABD dolarının uluslararası statüsünü yansıtarak düşürdü.

Daha geniş düşüş eğilimine rağmen fiyatlar, Cuma günkü toplantıda devam etmesi beklenen büyük üreticilerin üretim kesintileri nedeniyle arzın sıkılaştığına dair endişelerle destekleniyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 4 sent veya %0.1 artışla 83.24 $ seviyesinde yer alırken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü %0.1 artışla 79.53 $ seviyesinde yer aldı.

Çarşamba günü her iki gösterge de Nisan ayından bu yana en yüksek seviyelerinde işlem gördü, ancak notların düşürülmesinin ardından %2 düşüşle kapandı. WTI fiyatları Temmuz'da yaklaşık %16 artarken, Brent %14'ün üzerinde değer kazandı.

Analist Edward Moya, "Geçen ay petrol istikrarlı bir şekilde yükseldiğinden, geri çekilme için olgunlaştı. Petrol piyasası kısa vadede sıkı kalacak, ancak fiyatlar daha derin bir düşüş için hala kırılgan olabilir" dedi. OANDA.

Enerji Enformasyon İdaresi'nden Çarşamba günü alınan verilere göre, rafinerilerin seferlerini artırması ve ihracatın günde 5 milyon varili (bpd) aşması nedeniyle geçen hafta ABD ham petrol stoklarında yaşanan 17 milyon varillik rekor düşüş, arz durumunu öne çıkardı .

1,4 milyon varillik bir Reuters anketinde analistlerin beklentilerini önemli ölçüde aşan stok düşüşü, büyük üreticilerin derin kesintileri devam ederken küresel talebin arzı geride bıraktığına işaret etti.

OPEC+ olarak adlandırılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin bir sonraki piyasa izleme komitesi toplantısı 4 Ağustos'ta yapılacak.

Reuters'in raporları, Suudi Arabistan'ın Eylül'ü de içerecek şekilde günde 1 milyon varillik gönüllü kesintisini bir ay daha uzatmasının beklenmesiyle birlikte, OPEC+'ın mevcut petrol üretim politikasını değiştirmesinin pek olası olmadığını öne sürüyor.


Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin'in ekonomisini canlandırmaya yönelik hükümet politikaları da fiyatlara ve yakıt talebine bir miktar destek veriyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi de Perşembe günü, hizmet sektörünün Haziran ayında daha hızlı büyüdüğünü ve bu haftanın başındaki hayal kırıklığı yaratan imalat verilerini dengelediğini bildirdi.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'in daha fazla teşvik politikası ve ABD stok verilerindeki keskin düşüş, ham petrol piyasasının toparlanmasının güçlü temel nedenleri olmaya devam edebilir" dedi.
7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page