top of page

Petrol, arz endişelerinin zayıf Çin verilerini dengelemesiyle hafif yükseldi

Petrol fiyatları, Orta Doğu'daki çatışmaların tetiklediği arz endişelerinin Çin verilerinin kasvetli görünümünü köreltmesiyle, bir önceki seansta yüzde 3'ten fazla düşüş yaşadıktan sonra Salı günü Asya ticaretinde yükseldi.

Salı günü vadesi dolacak olan Aralık Brent ham vadeli kontratları 36 sent veya %0,41 artışla GMT 03:05 itibarıyla varil başına 87,81 dolara yükseldi. Daha yoğun işlem gören Ocak ayı Brent ham vadeli kontratları 29 sent veya %0,34 artışla varil başına 86,64 dolara yükseldi.

ABD Batı Teksas Orta ham petrolü 34 sent veya %0,41 artışla varil başına 82,65 dolara yükseldi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının artmasına rağmen yatırımcıların Çarşamba günkü ABD Merkez Bankası toplantısı öncesinde temkinli davranmasıyla petrol Pazartesi günü %3'ten fazla düştü.

Çin'in ticaret merkezi Şangay'da bulunan CMC Markets (LON: CMCX ) analisti Leon Li , "Kara saldırısı gerçekleştirmesine rağmen çok hızlı bir şekilde geri çekildi ve İran şu anda yalnızca sözlü caydırıcılığa başvuruyor" dedi .

"Eğer bu tam kapsamlı bir istilaya dönüşürse ve İran'ın da müdahalesi olursa, daha sıkı tedarik endişeleri yeniden ortaya çıkabilir."

Fiyatların Salı günü erken saatlerde teknik bir düzeltmeyle toparlandığını ve piyasadaki yükselişin artık İsrail'in kara saldırısını genişletip genişletmeyeceğine bağlı olduğunu ekledi.

ING analistleri bir notta, "İran petrol akışındaki aksamalar piyasa için en belirgin risk olmaya devam ediyor" dedi.

Orta Doğu'daki gelişmeler henüz petrol arzını etkilememiş olmasına rağmen, ABD'nin yaptırımları bir kez daha katı bir şekilde uygulaması halinde bu tür arz kaybının günde 500.000 varil (bpd) ile 1 milyon varil arasında değişebileceğini eklediler.

Çin'den gelen imalat ve imalat dışı faaliyet verilerinin beklenenden zayıf gelmesi, dünyanın 2 numaralı petrol tüketicisinin yakıt talebinin yavaşlayacağına dair korkuları artırdı.

Resmi satın alma yöneticileri endeksi tahminleri kaçırdı ve daralmayı genişlemeden ayıran 50 puanlık seviyenin altına geriledi.

Fiyatlar, seçim belirsizliği nedeniyle Venezuela'dan ham petrol ihracatına ilişkin beklentilere ilişkin endişelerden bir miktar destek aldı.

ING analistleri, Yüksek Mahkeme'nin bu ayki muhalefet başkanlık önseçimlerinin sonuçlarını askıya almasının, ABD'nin Venezuela'ya yönelik yaptırımları hafifletmeye devam edip etmeyeceği konusunda soru işareti yaratacağını söyledi.


ABD'nin yakın zamanda 2024'te daha adil seçimler vaadi karşılığında yaptırımları hafifletmeye karar verdiğini de eklediler.

CME'nin Fedwatch aracı tarafından yapılan bir ankete göre, faiz oranlarının sabit kalma ihtimalinin yüksek olmasına rağmen, piyasalar yurt içi yakıt talebini etkileyen ABD merkez bankası toplantısını da yakından takip ediyordu.
12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page