top of page

Petrol, arz fazlasının zayıf Çin talebinin piyasayı olumsuz etkilemesiyle7. haftalık kaybına yöneldi

Petrol göstergeleri, küresel arz fazlası ve zayıf Çin talebine ilişkin endişeler üzerine art arda yedinci haftalık düşüşe yönelirken, Cuma günü Suudi Arabistan ve Rusya'nın daha fazla OPEC+ üyesine üretim kesintilerine katılma çağrısı yapmasının ardından fiyatlar toparlandı.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 0359 itibarıyla 1,29 dolar veya %1,7 artışla varil başına 75,34 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 1,11 dolar veya %1,6 artışla varil başına 70,45 dolara ulaştı.

Her iki gösterge de bir önceki oturumda Haziran sonundan bu yana en düşük seviyelerine geriledi; bu, birçok trader'ın piyasada arz fazlası olduğuna inandığının işareti. Brent ve WTI da ön ay fiyatlarının daha uzaktaki fiyatlara göre indirimli işlem gördüğü bir piyasa yapısı olan contango'da bulunuyor.

Haitong Futures'tan analistler bir notta, "Bazı açığa satış yapanlar, petrol piyasasının aşırı satış görmesi nedeniyle pozisyonlarını kapattı. Bu arada, düşen petrol fiyatları OPEC+'yı piyasayı sakinleştirmek için dayanışmayı geliştirmeye zorladı." dedi.

Dünyanın en büyük iki petrol ihracatçısı Suudi Arabistan ve Rusya, Perşembe günü, üreticiler kulübüyle yapılan gergin toplantıdan yalnızca birkaç gün sonra, tüm OPEC+ üyelerini küresel ekonominin iyiliği için üretim kesintileri konusunda bir anlaşmaya varmaya çağırdı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri, gelecek yılın ilk çeyreğinde toplam 2,2 milyon varil/gün (bpd) üretim kesintisi yapılmasına karar verdi.

Kpler'in baş ham petrol analisti Viktor Katona, "OPEC+ üyelerinin taahhütlerine rağmen, OPEC+ ülkelerinin toplam üretiminin Aralık 2023'ten Ocak 2024'e kadar yalnızca 350.000 varil düştüğünü görüyoruz (günde 38,23 milyon varilden 37,92 milyon varile)" dedi.

Katona, bazı OPEC+ ülkelerinin kota temellerinin bulanık olması ve hidrokarbon gelirlerine bağımlılık nedeniyle taahhütlerine uymayabileceğini söyledi.

Brent ve WTI ham petrol vadeli işlemleri bu hafta sırasıyla %4,5 ve %4,8 düşüşle beş haftanın en büyük kayıplarını kaydetme yolunda ilerliyor.

Çin ekonomisine ilişkin endişeler ve ABD'nin petrol üretimindeki artış da bu hafta piyasanın gerilemesini tetikledi.

Çin gümrük verileri, yüksek stok seviyeleri, zayıf ekonomik göstergeler ve bağımsız rafinerilerden gelen yavaşlayan siparişlerin talebi zayıflatması nedeniyle Kasım ayında ham petrol ithalatının bir önceki yıla göre %9 düştüğünü gösterdi.


Hindistan'da, Kasım ayında yakıt tüketimi, bir önceki ay dört ayın zirvesine ulaştıktan sonra düştü; bu durum, dünyanın üçüncü büyük petrol tüketicisinde bayram coşkusunun sönmesiyle seyahatlerin azalmasıyla darbe aldı.

ABD Enerji Bilgi İdaresi verilerinin Çarşamba günü gösterdiğine göre, ABD'de üretim günlük 13 milyon varilden fazla rekor seviyelere yakın kaldı


2 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page