top of page

Petrol, arz kesintisi konulu OPEC+ görüşmeleri öncesinde yükseldi

Petrol fiyatları, OPEC+ üreticilerinin enerji yöneticilerinin ve analistlerin sıkı arz edilen bir piyasada gördüğü büyük bir üretim kesintisini görüşmek üzere yapacağı toplantı öncesinde önceki oturumdaki %3'lük kazanımlarını genişleterek Çarşamba günü hızlandı.
Brent ham petrolü, önceki seansta 2,94$ tırmandıktan sonra 11 sent yükselerek 0001 GMT'de varil başına 91.91$'a yükseldi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta 2,89$ kazandıktan sonra varil başına 5 sent yükselerek 86,57$'a yükseldi.
Bir OPEC kaynağı Reuters'e verdiği demeçte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya liderliğindeki müttefikleri, birlikte OPEC+ olarak anıldı ve Çarşamba günü daha sonra Viyana'da bir araya geldi, günde 2 milyon varil (bpd) kadar üretim kesintilerini tartışıyorlar.
Bu, talebin 2020'de COVID-19 tarafından kırılmasından bu yana grubun en büyük üretim kesintisi olacak.
ANZ Research analistleri bir notta, "Bu ölçekte üretimde bir azalma, piyasayı önemli ölçüde sıkılaştıracaktır." Dedi.
Konuya aşina bir kaynağın Reuters'e verdiği bilgiye göre, Başkan Joe Biden ABD benzin fiyatlarındaki artışı önlemeye çalışırken, ABD OPEC+ üreticilerini derin kesintilere devam etmemeye zorluyor.
Birkaç OPEC+ ülkesi halihazırda mevcut kotalarının çok altında pompalama yaptığından, daha düşük bir üretim hedefinin arz üzerindeki gerçek etkisi sınırlı olacaktır. Ağustos ayında OPEC+ üretim hedefini günde 3,58 milyon varil tutturamadı.
Ancak ANZ analistleri, büyük kesintiler konusunda bir anlaşmanın "grubun piyasayı desteklemeye kararlı olduğuna dair güçlü bir mesaj göndereceğini" söyledi.

Aralık ayında Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne yönelik yaptırımlarının yaklaşmasıyla piyasanın daha da sıkılaştığı görülürken, küresel durgunluk korkuları talep görünümüne gölge düşürmeye devam ediyor.
Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir notta, "ABD doları, küresel büyüme endişeleri ve 5 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan AB yaptırımları, kısa vadede petrol fiyatlarının önemli itici güçleri olmaya devam ediyor." Dedi.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page