top of page

Petrol, arz korkularının durgunluk endişelerini geride bırakmasıyla yükseldi

Petrol, kışa giren arzın sıkışıklığına ilişkin endişelerin küresel durgunluk korkularını gölgede bırakmasıyla önceki seansta %1 düştükten sonra Perşembe günü toparlandı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 50 sent veya %0.6 artışla 0319 GMT'ye kadar varil başına 90.33$'a yükseldi ve erken Asya ticaretindeki kayıplarını telafi etti. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 45 sent artışla 83.39$'a yükseldi.
Her iki gösterge de Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını üçüncü kez 75 baz puan artırmasının ve borçlanma maliyetlerinin bu yıl artmaya devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.
Haitong Vadeli İşlemleri analistleri, piyasanın faiz artırımı beklentisini fiyatladığını ve Fed'den yapılan açıklamanın pek sürpriz yaratmadığını söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü 300 bin yedek askeri Ukrayna'da savaşmaya çağırdı ve ülkenin bazı kısımlarını ilhak etme planını destekledi, bu da çatışmayı tırmandırdı ve jeopolitik kaçak riskini yoğunlaştırdı.
Bu arada, bazı Çin rafinerileri, daha güçlü talep ve Pekin'in ham petrol talebini artırabilecek yakıt ihracat politikasının potansiyel olarak tersine çevrilmesini göz önünde bulundurarak Ekim ayında artan üretimleri düşünüyor.
Ancak Citi analistleri bir notta, petrol fiyatlarının stok artışları ve kötüleşen ekonomik görünüm nedeniyle satış baskısı altında kaldığını söyledi.
ABD ham petrol stokları bu haftada 1,1 milyon varil artarak 16 Eylül'de 430,8 milyon varile yükseldi.

Yükselen dolar, birçok alıcı için ham petrolü daha pahalı hale getirdiği için petrol fiyatlarındaki artışları da sınırladı. Dolar endeksi Çarşamba günü diğer para birimleri sepeti karşısında 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Başka bir yerde, Almanya gaz ithalatçısı Uniper'i Çarşamba günü kamulaştırdı ve İngiltere, Avrupa'nın Rus yakıtına olan bağımlılığını ortaya çıkaran derinleşen arz krizine yanıt olarak işletmeler için enerji faturalarını yarıya indireceğini söyledi.


8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page