top of page

Petrol, arz sıkıntısının yeniden gündeme gelmesiyle tırmanıyor

Yatırımcıların, Moskova'nın akaryakıt ihracatını geçici olarak yasaklamasının ardından daha sıkı arz görünümüne odaklanması ve talebi azaltabilecek daha fazla faiz artırımına karşı temkinli davranmasıyla petrol fiyatları Pazartesi günü yükseldi.

Brent ham vadeli kontratları Cuma günü 3 sent düşüşle kapandıktan sonra 32 sent veya %0,3 artışla TSİ 04:34'te varil başına 93,59 dolara yükseldi.

ABD West Texas Intermediate ham vadeli kontratları kazançlarını ikinci seansta da sürdürdü ve 24 sent veya %0,2 artışla varil başına 90,27 dolardan işlem gördü.

IG , " Piyasa, Rusya'nın dizel ve benzin ihracatına yönelik geçici yasağını zaten sıkı olan bir pazara sindirmeye devam ederken, Fed'in oranların daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki şahin mesajıyla dengelenmesiyle ham petrol fiyatları haftaya olumlu başladı." Piyasa analisti Tony Sycamore şunları söyledi.

Federal Reserve'ün şahin duruşunun küresel finans sektörlerini sarsması ve petrol talebine ilişkin endişeleri artırmasının ardından her iki sözleşme de geçen hafta düştü ve üç haftalık galibiyet serisini sonlandırdı.

Fiyatlar, Suudi Arabistan ve Rusya'nın ek arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından dördüncü çeyrekte geniş bir ham arz açığı olacağı tahminleri üzerine önceki üç haftada %10'dan fazla yükselmişti.

Geçtiğimiz hafta Moskova, iç piyasayı istikrara kavuşturmak amacıyla çoğu ülkeye benzin ve dizel ihracatını geçici olarak yasakladı ve Kuzey Yarımküre kışa girerken özellikle kalorifer yakıtı için düşük ürün tedariki endişelerini artırdı.

"Rusya'nın akaryakıt ihracatı yasağı haberi şimdilik fiyatlanmış gibi görünüyor, ancak dizel kıtlığına yoğun bir şekilde odaklanılması ve özellikle Avrupa pazarlarında beklenmeyen LNG tedarik kesintilerinin devam etmesi muhtemel korkularla birlikte küresel petrol arzı sıkışıklığının alt akıntısı derinleşiyor" Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "dedi.

Baker Hughes'un Cuma günü yayınladığı haftalık rapora göre, ABD'de faaliyet gösteren petrol sondaj kulesi sayısı geçen hafta sekiz düşüşle 507'ye gerileyerek yüksek fiyatlara rağmen Şubat 2022'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'den bu hafta daha iyi ekonomik veri beklenmesi de güveni artırdı. Ancak analistler, petrol fiyatlarının geçen hafta vurulan Kasım 2022'nin en yüksek seviyelerinde teknik dirençle karşı karşıya olduğuna işaret etti.


Goldman Sachs analistleri, Çin imalat sektörünün Eylül ayında genişleme moduna dönmesinin beklendiğini ve satın alma imalat endeksinin Mart ayından bu yana ilk kez 50'nin üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi.

Olumlu bir işaret olarak, kısmen uluslararası uçuşlara yönelik jet yakıtı talebindeki kademeli toparlanma nedeniyle Çin'in petrol talebinin geçen hafta günde 0,3 milyon varil (bpd) artarak 16,3 milyon varile yükseldiğini eklediler.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page