top of page

Petrol, arz tehditleriyle destekleniyor, ancak talep korkuları üzerine haftalık düşüşe yöneliyor

Yatırımcıların Rusya'nın bazı alıcılara petrol ve gaz ihracatını durdurma tehdidini dikkate almasıyla petrol fiyatları Cuma günü yükseldi, ancak merkez bankalarının agresif faiz artırımları ve Çin'in COVID-19 frenlemelerinin ağırlığını artırmasıyla ham petrol üst üste ikinci haftalık düşüşe ayarlandı. talep etmek.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 27 sent veya %0,3 artışla 0330 GMT itibarıyla varil başına 89,42$'a yükseldi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 15 sent veya %0.2 artışla 83.69$'a yükseldi.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Petrol fiyatlarındaki satışların genel olarak risk duyarlılığındaki toparlanma nedeniyle şimdilik duraklama noktasına gelebileceğini düşünüyorum." riskli varlıklarda.
Teng, "Temel olarak, ABD SPR'sindeki keskin bir düşüş, durgunluk korkularının ağırlık kazanmaya devam etmesine rağmen, fiziki petrol piyasalarında yetersiz arzın hala baskın bir sorun olduğunu gösteriyor."
Her iki petrol kriteri de haftalık %4'lük bir düşüşe yöneldi ve piyasa bu hafta bir noktada Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.
Düşüş, Rusya'nın ham petrolde bir fiyat üst sınırını destekleyen herhangi bir ülkeye petrol akışını kesme tehdidinin yanı sıra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefikleri tarafından küçük bir üretim kesintisi ve bir ABD petrol üretimi büyümesi için daha zayıf görünüm.
ABD Enerji Enformasyon İdaresi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol üretiminin 2022'de günde 540.000 varil artarak günde 11,79 milyon varile çıkmasını beklediğini söyledi.
Analistler, arz görünümü ışığında, 50 günlük hareketli ortalamayı hafta ortasında 200 günlük hareketli ortalamanın altına gönderen satışların, talep nedeniyle aşırıya kaçmış olabileceğini söyledi. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de hızla toparlanabilir.

National Australia Bank (OTC: NABZY ), "Çin talebini tahmin etmek daha zor, ancak COVID sonrası yeniden açılış, talepte kademeli bir artış yerine daha önce bir gerileme gördü. Bu bağlamda, temeller en son teknik sinyallere karşı çarpık görünüyor." ) analistler bir notta söyledi.
Şimdilik, Çin'de kaldırımlar sıkılaştırılıyor. Perşembe günü Chengdu şehri 21 milyondan fazla sakininin çoğu için bir sokağa çıkma yasağını uzatırken, Çin'in diğer bölgelerindeki milyonlarca kişiye yaklaşan tatillerde seyahat etmemeleri istendi.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page