top of page

Petrol, bankacılık endişeleri ve muhtemelen Fed faiz artırımı nedeniyle 2 dolardan fazla düştü

Petrol fiyatları, küresel bankacılık sektöründeki risklerin akaryakıt talebinde düşüşe yol açabilecek bir durgunluğa yol açabileceği endişeleri ve bu hafta ABD faiz oranlarında olası bir artış öncesinde Pazartesi günü 15 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Mayıs vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 2,32 $ veya %3,2 düşüşle 0710 GMT'de varil başına 70,65 $'a geriledi. Kontrat daha önce Aralık 2021'den bu yana en düşük seviye olan 70,56 dolara kadar geriledi.

Geçen hafta Brent yaklaşık %12 düşerek Aralık ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

Nisan vadeli ABD West Texas Intermediate ham petrolü 2,15 $ veya %3,2 düşüşle varil başına 64,59 $ seviyesinde yer aldı. Daha önce Aralık 2021'den bu yana en düşük seviye olan 64,51 dolara geriledi. Kontrat geçen hafta %13 düşerek geçen Nisan'dan bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

Nisan sözleşmesi Salı günü sona erecek ve daha aktif olarak işlem gören Mayıs vadeli işlemleri de %3,2 düşüşle varil başına 64,81 dolardan işlem gördü.

Petroldeki düşüş, İsviçre'nin en büyük bankası olan UBS'nin bir bankacılık krizinin yayılmasını durdurmak amacıyla ülkenin 2 numaralı kredi kuruluşu Credit Suisse'i satın almasını sağlayacak tarihi bir anlaşmaya rağmen geldi.

Açıklamanın ardından ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve diğer büyük merkez bankaları piyasa likiditesini artırma ve diğer bankaları destekleme sözü verdi.

National Australia Bank'ın (OTC: NABZY ) emtia araştırma başkanı Baden Moore, "Piyasanın odak noktası, mevcut bankacılık sektörü oynaklığı ve Fed'in daha fazla oran artırma potansiyeli üzerinde" dedi .

Moore, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ne atıfta bulunarak, "Yaklaşan OPEC toplantısı, piyasanın görünümüne ilişkin bir başka potansiyel katalizör. Fiyatlara ilişkin daha fazla aşağı yönlü risk, OPEC'in fiyatları desteklemek için üretimi daha da azaltma olasılığını artırıyor."

Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin çoğuna göre, ABD Merkez Bankası'nın son bankacılık sektöründeki çalkantıya rağmen 22 Mart'ta faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Bununla birlikte, bazı yöneticiler merkez bankasına para politikasındaki sıkılaştırmayı şimdilik durdurması, ancak daha sonra faiz oranlarını artırmaya hazır olması çağrısında bulunuyor. Faiz oranı artışlarındaki bir yavaşlama, doları baskılayabilir ve ham petrol gibi dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha uygun hale getirebilir.

ING Bank yayınladığı bir notta, "Daha geniş mali piyasa endişelerinin ön planda kalması muhtemeldir ve volatilite bu hafta devam edebilir. Ayrıca, bu hafta FOMC toplantımız var ve bu da piyasalara daha fazla belirsizlik katıyor" dedi. ABD Federal Açık Piyasa Komitesi.

"Piyasanın yıl boyunca daha yüksek bir eğilim göstermesini beklerken, varil başına 100 dolar artı Brent daha az olası."

OPEC ve Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ olarak bilinen üretici müttefiklerinden oluşan bir bakanlar komitesi 3 Nisan'da toplanacak ve 4 Haziran'da tam bir bakanlar toplantısı planlanıyor. Örgüt Ekim ayında petrol üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürmeyi kabul etmişti. 2023 sonuna kadar.

Ayrı bir gelişmede, Goldman Sachs (NYSE: GS ), fiyatların bankacılık ve resesyon korkuları nedeniyle düşmesinin ardından Brent ham petrolü için tahminlerini düşürdü. Yatırım bankası şimdi Brent'in önümüzdeki 12 ayda ortalama 94 dolara ve 2024'ün ikinci yarısında önceki 100 dolardan 97 dolara düşmesini bekliyor.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page