top of page
  • Yazarın fotoğrafı

Petrol, bankacılık endişelerinin devam etmesi ve muhtemelen Fed faiz artışıyla düşüyor

Petrol fiyatları, küresel bankacılık sektöründeki risklerin akaryakıt talebinde düşüşe yol açabilecek bir durgunluğa yol açabileceği endişeleri ve ABD Merkez Bankası'nın bu hafta yapacağı olası faiz artırımı öncesinde Pazartesi günü ikinci seansında düştü.

Mayıs vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri, Aralık ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü olan geçen hafta yaklaşık %12'lik bir kaybın ardından 68 sent veya %0.9 düşerek 0500 GMT'de varil başına 72.29 $'a geriledi.

Nisan vadeli ABD West Texas Intermediate ham petrolü, geçen haftaki %13'lük düşüşün ardından 58 sent veya %0.9 düşerek varil başına 66.16 $'a geriledi ve geçen Nisan'dan bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti. Nisan kontratı Salı günü sona erecek ve daha aktif olarak işlem gören Mayıs kontratı da %0,8 düşüşle 66,40 $'dan işlem gördü.

Petroldeki düşüş, İsviçre'nin en büyük bankası olan UBS'nin bir bankacılık krizinin yayılmasını durdurmak amacıyla ülkenin 2 numaralı kredi kuruluşu Credit Suisse'i satın almasını sağlayacak tarihi bir anlaşmaya rağmen geldi.

Açıklamanın ardından ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve diğer büyük merkez bankaları piyasa likiditesini artırma ve diğer bankaları destekleme sözü verdi.

National Australia Bank'ın (OTC: NABZY ) emtia araştırma başkanı Baden Moore, "Piyasanın odak noktası, mevcut bankacılık sektörü oynaklığı ve Fed'in daha fazla oran artırma potansiyeli üzerinde" dedi .

Moore, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'ne atıfta bulunarak, "Yaklaşan OPEC toplantısı, piyasanın görünümüne ilişkin bir başka potansiyel katalizör. Fiyatlara ilişkin daha fazla aşağı yönlü risk, OPEC'in fiyatları desteklemek için üretimi daha da azaltma olasılığını artırıyor."

Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin çoğuna göre, ABD Merkez Bankası'nın son bankacılık sektöründeki çalkantıya rağmen 22 Mart'ta faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

Bununla birlikte, bazı yöneticiler merkez bankasına para politikasındaki sıkılaştırmayı şimdilik durdurması, ancak daha sonra faiz oranlarını artırmaya hazır olması çağrısında bulunuyor. Faiz oranı artışlarındaki bir yavaşlama, doları baskılayabilir ve ham petrol gibi dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha uygun hale getirebilir.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) analisti Vivek Dhar bir notta , "ABD Fed bu hafta izlenmesi gereken en önemli kurum olacak" dedi .

"Enflasyonu kontrol altına alarak finansal istikrar risklerini nasıl tarttıklarını göreceğiz."


OPEC ve Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ olarak bilinen üretici müttefiklerinden oluşan bir bakanlar komitesi 3 Nisan'da toplanacak ve 4 Haziran'da tam bir bakanlar toplantısı planlanıyor. Örgüt Ekim ayında petrol üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürmeyi kabul etmişti. 2023 sonuna kadar.

Ayrı bir gelişmede, Goldman Sachs (NYSE: GS ), fiyatların bankacılık ve resesyon korkuları nedeniyle düşmesinin ardından Brent ham petrolü için tahminlerini düşürdü. Yatırım bankası şimdi Brent'in önümüzdeki 12 ayda ortalama 94 dolara ve 2024'ün ikinci yarısında önceki 100 dolardan 97 dolara düşmesini bekliyor.13 görüntüleme0 yorum
bottom of page