top of page

Petrol, beklenen faiz artışının yakıt talebini etkilemesiyle düştü

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) muhtemelen daha sonra faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini belirtmesi beklentileri ve bunun da düşük küresel ekonomik büyüme ve yakıt talebine ilişkin endişeleri artırması üzerine Çarşamba günü kayıplarını artırdı.

Nisan vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri, Salı günü %1,2'lik bir düşüş kaydettikten sonra 23 sent düşerek GMT 0420'de varil başına 82,82 $'a geriledi. West Texas Intermediate (WTI) Nisan vadeli ham petrol vadeli işlemleri 21 sent düşüşle varil başına 76.15 dolara geriledi. Mart WTI sözleşmesi Salı günü 18 sent düşüşle sona erdi.

ABD Merkez Bankası, son verilerin ABD istihdam ve tüketici fiyatlarının beklenenden daha güçlü olduğunu göstermesinin ardından yetkililerin faiz oranlarının ne kadar yükseleceğini tahmin ettiğine dair tacirlere bir fikir verecek olan Çarşamba günü son toplantısının tutanaklarını yayınlayacak.

Daha yüksek faiz oranları doları yükseltme eğilimindedir ve dolar cinsinden petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirir. [AMERİKAN DOLARI/]

Ancak dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'den gelen diğer ekonomik raporlar bazı rahatsız edici işaretler gösterdi. Ocak ayında mevcut evlerin satışları Ekim 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve bu 1999'dan bu yana en uzun seri olan 12. aylık düşüş oldu.

Vortexa'nın APAC analiz başkanı Serena Huang, "Büyüyen durgunluk endişeleri petrol fiyatlarını sınırlıyor, ancak piyasa, Çin'in özellikle benzin ve jet yakıtındaki talep toparlanması konusunda temkinli bir şekilde iyimser" dedi.

Reuters analistinin Salı günü yaptığı bir ön anket de ABD ham petrol stoklarında talep endişelerini şiddetlendiren bir artış gösterdi . [ÇED/G]

Ancak, daha sıkı küresel arz beklentileri ve Çin'den gelen artan talep, genel fiyat zayıflığını yumuşattı. Analistler, ulaşım yakıtına yönelik artan talebi karşılamak ve yeni rafinerilerin devreye girmesiyle Çin'in petrol ithalatının 2023'te rekor seviyeye ulaşmasını bekliyor.


Bu, Çin'in, hükümetin insanları neredeyse üç yıldır evde tutan sıfır COVID politikasına son vermesinin ardından gezginlerin tatil yerlerine akın ettiği yoğun ve sağlam bir yaz seyahat sezonundan başlayarak turizm pazarının bu yıl gelişmesini beklediği bir dönemde geldi.

ANZ Bank'ın kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes Çarşamba günü yayınladığı bir notta, artan Çin talebinin işaretleri olarak devlete ait PetroChina ve Unipec'in önümüzdeki ay ABD'den yaklaşık 20 milyon varil ham petrole eşit petrol ithal etmek için 10 süper tanker rezervasyonu yaptığına işaret etti. . Çin, dünyanın en büyük petrol ithalatçısıdır.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page