top of page

Petrol, belirsiz taleple gevşiyor, piyasa ABD stok verilerini izliyor

Tüccarlar, ham petrol stoklarında beklenmedik bir düşüş olduğunu gösteren bir sektör raporunun ardından resmi ABD envanter verilerini beklerken, Federal Rezerv başkanının daha fazla faiz artırımına ilişkin imada bulunmasının ardından, talep korkuları arasında Perşembe günü petrol vadeli işlemleri düştü.
Brent vadeli işlemleri 20 sent veya %0,3 düşüşle 76,92 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 19 sent veya %0,3 düşüşle 72,34 Dolar'a geriledi.
ABD mısır ve soya fasulyesi fiyatları birkaç ayın en yüksek seviyelerine tırmanarak dünya çapında mahsul eksikliklerinin biyoyakıt harmanını azaltabileceği ve petrol talebini artırabileceği yönündeki beklentileri yükselttiği için önceki oturumda varil başına bir dolar kazanmıştı.
Ancak Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü kongrede yaptığı konuşmada merkez bankasının amacının enflasyonu dizginlemek olduğunu pekiştirmesi ve yıl sonuna kadar iki adet daha 25 baz puanlık faiz artırımının "oldukça iyi bir tahmin" olduğunu söylemesi nedeniyle piyasa temkinli davrandı.
Yüksek faiz oranları nihayetinde tüketiciler için borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.
Petrol fiyatları, Çin'deki talep iyimserliğine dair işaretler ve en son ABD envanter verileri de dahil olmak üzere, piyasa yeni sürücüler ararken, önceki seanstaki kazanımların çoğunu korudu.
CMC piyasa analisti Tina Teng, "Çin'in ekonomik toparlanması hala petrol tüccarlarının odak noktası. Çin hükümetinin daha fazla teşvik önlemi petrol talebi görünümünü iyileştirebilir," dedi ve önümüzdeki hafta Çin fabrika aktivitesine ilişkin verilerin petrol fiyatı hareketlerini yönlendirebileceğini ekledi. .
Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden alınan resmi envanter verileri Perşembe günü daha sonra açıklanacak. Rapor, Pazartesi günü on Haziran'daki resmi tatilden bir gün sonra ertelendi.

Ön gösterge olarak, bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nden alınan veriler, {{8849|ABD ham petrol stoklarının 16 Haziran'da sona eren haftada yaklaşık 1,2 milyon varil düştüğünü ve analistlerin 300.000 varil artış tahminlerine meydan okudu.
Ancak ABD'li kaya petrolü üreticisi EOG Resources'tan (NYSE: EOG ) bir yönetici Çarşamba günü yaptığı açıklamada , ABD petrol üretimindeki sessiz artışlar ve OPEC+ üretici ülkeler grubunun kesintilerinin önümüzdeki aylarda ham petrol arzını sınırlayacağı için petrol fiyatlarının yükselebileceğini söyledi.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page