top of page

Petrol bu yılın en kötü ay kapanışına ilerliyor


Petrol bu yılın en kötü ay kapanışına ilerliyor

Batı Teksas petrolü, Ağustos ayında neredeyse yüzde 7 civarında düşüş kaydederken Brent petrol yüzde 4 civarında bir düşüş yaşayarak bu yılın en kötü ayını geçirdi

Petrol, yatırımcıların OPEC+’tan gelecek fazladan üretime odaklanması ve ABD’de kasırga sonrasın petrol üretiminin yeniden başlamasıyla Ekim ayından sonraki en büyük aylık kaybına doğru ilerliyor.


Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında pazartesi günü yüzde 0,7 yükseldikten sonra sal günü yüzde 0,5 düşüşle varil başına 69 doların altına geriledi. Meksika Körfezi’ndeki ham petrol üreticilerinin Ida kasırgasının Louisiana’yı vurmasından sonra kademeli olarak üretimi artırması bekleniyor.


OPEC ülkeleri çarşamba günü toplanarak küresel piyasaların durumunu ve varyanttan etkilenen yakıt talebini tartışacak. Delta varyantının talep üzerinde etkisinin geçici olacağı düşünülürken OPEC’in de günlük 400 bin varillik bir artırımı daha uygulaması bekleniyor.

Petrol, dolar kurundaki dalgalanmalar ve yatırımcıların delta varyantına karşı tepkileriyle Ağustos ayında karışık bir seyir izledi. Çin’in delta varyantı vakalarını kontrol altına alması ve stoklardaki istikrarlı düşüşe rağmen petrol fiyatları Ağustos ayında yüzde 7’ye yakın düşüş kaydetti.


Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,5 düşüşle varil başına 68,85 dolara geriledi.


Ekim vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,4 düşüşle varil başına 73,12 dolara düştü.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page