top of page

Petrol düşüşleri, Ekim başından bu yana en büyük haftalık artışlarına hazırlanıyor

Petrol, piyasanın merkez bankalarındaki faiz artırımlarının ardından değerlendirme yapmasıyla Cuma günü geriledi, ancak arz kesintisi endişeleri ve Çin'in talep toparlanma umutları arasında 10 haftanın en büyük haftalık kazançlarına hazırlanıyor.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 24 sent veya %0,3 düşüşle 0508 GMT itibariyle varil başına 80,97 $'a geriledi. West Texas Intermediate vadeli işlemleri 29 sent veya %0.4 düşüşle varil başına 75.82 dolara geriledi.
Her iki gösterge de bir önceki seansta güçlü dolar ve Avrupa'daki merkez bankalarından gelen oran artışları nedeniyle %2 düştü.
ANZ Research analistleri Cuma günkü bir notta, "Daha sıkı para politikası zaten endüstriyel faaliyet üzerinde bir etkiye sahip. Politika yapıcıların şahin yorumlarını takiben daha fazla sıkılaştırma olasılığı, hissiyat üzerinde baskı oluşturdu" dedi.
ABD Merkez Bankası, ekonomi olası bir resesyona doğru kaysa bile gelecek yıl faiz oranlarını daha da artıracağını belirtti.
Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltti.
Ancak, Kanadalı TC Energy (NYSE: TRP ) Corp'un bir sızıntının ardından Keystone boru hattını kapatmasının ardından 2023'te talebin yeniden başlaması beklentisiyle piyasa duyarlılığının artmasıyla birlikte, petrol karşılaştırmalı değerlendirmeleri Ekim başından bu yana en büyük haftalık kazançlarını elde etme yolunda.
Uluslararası Enerji Ajansı, Çin petrol talebinin 2022'de günlük 400.000 varil (bpd)'ye düşmesinin ardından gelecek yıl toparlanacağı tahmininde bulunuyor. Ajans, 2023 petrol talebi büyüme tahminini günde 1,7 milyon varile yükseltti.
OPEC Salı günü, ekonomik yavaşlamanın "oldukça belirgin" olmasına rağmen, Çin'in sıfır noktasının gevşemesi gibi potansiyel bir yukarı yönlü potansiyel olduğunu söyleyerek, bu yıl günde 2,55 milyon varil ve 2023'te günde 2,25 milyon varil küresel petrol talebi büyümesi tahminlerine bağlı kaldı. -COVID politikası.
JPMorgan Emtia Araştırması analistleri ayrıca ABD'nin 2023'ün ilk çeyreğinde stratejik petrol rezervlerini yenilemeye başlamasını bekliyor.
"Çeyreklik projeksiyonlarımıza göre, bu pencere (geri alım için) 1Y23 üzerinden yaklaşık 60 milyon varil ilk alımla 1Ç23'te açılacak" dediler.

Ancak petrol piyasası, artan sayıda COVID enfeksiyonu nedeniyle Çin'in talebinin yavaş toparlanması ve Batı Süveyş pazarındaki arz fazlalığı da dahil olmak üzere, aşağı yönlü baskılarla hala destekleniyor.
Haitong Futures'tan analistler, piyasa değişkenlerle dolu olduğu için yatırımcıların şu anda çok temkinli olduğunu söyledi.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page