top of page

Petrol Düşürdü, 210 Milyon Varil Üzerinden Haftalık %3 Düşüş için Ayarlandı Acil Durum Bırakma

Asya'da petrol Cuma sabahı düştü ve tüketen ülkelerin acil durum stoklarından toplam 240 milyon varil petrolü serbest bırakmayı kabul etmesinin ardından haftalık %3 kayıp olarak belirlendi.
Brent petrol vadeli işlemleri 12:30 ET (4:30 AM GMT) itibarıyla %0,64 düşüşle 99,94$'a düştü ve WTI vadeli işlemleri %0,47 düşüşle 95,58$'a geriledi.
Uluslararası Enerji Ajansı yönetici direktörü Faith Birol, örgütün "120 milyon varillik toplu bir petrol stoku salımıyla ilerlediğini (ABD'nin Stratejik Petrol Rezervinden genel çekilişinin bir parçası olarak sağladığı 60 milyon varil dahil)" tweetledi. Tweet, belirli katkıların daha fazla ayrıntısının yakında açıklanacağını ekledi.
Serbest bırakma, Mayıs'tan 2022'nin sonuna kadar günde yaklaşık 1 milyon varil olacak. Kısa vadede fiyat artışlarını sınırlayabilir, ancak Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgaline yönelik yaptırımlar nedeniyle Rusya'nın kaybettiği hacimleri tam olarak karşılamayacaktır. , bazı yatırımcılara göre.
ANZ Research analistleri bir notta, "Bu, 1980'de stokların oluşturulmasından bu yana en büyük sürüm olmasına rağmen, nihai olarak petrol piyasasındaki temelleri değiştirmede başarısız olacak. Büyük üreticilerin üretimindeki artışları geciktirmesi muhtemel" dedi.
Notta, serbest bırakmanın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ABD kaya petrolü üreticileri de dahil olmak üzere, petrol fiyatlarının varil başına 100$ civarında olmasına rağmen üretim artışlarını hızlandırmasını da engelleyebileceği belirtildi.
Bu arada, Avrupa Birliği'nin (AB) Rus kömürüne ambargo koyma planının ardından Rus petrolünü yasaklamayı değerlendirmesi, kısa vadede siyah sıvı için herhangi bir kaybı kapatacak.
SPI Asset Management genel müdürü Stephen Innes, "Kamuoyu mahkemesinde, harekete geçmesi için Brüksel üzerinde baskı artıyor ve bu basınç valfi açılır ve AB Rus petrolüne yaptırım uygularsa, Brent ham petrolünün 120 doları bir kalp atışında görebiliriz" dedi. , kendi notunda söyledi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page