top of page

Petrol Düştü, Avrupa Birliği Rus Ham Petrolünü Yasaklamaya Hazır

Petrol Salı sabahı Asya'da düşüş yaşadı ve önceki seanstan elde ettiği kazanımları artırdı. Avrupa Birliği, Almanya'nın Rus petrolüne acil bir ambargoyu desteklemeye hazır olduğunu söylemesiyle birlikte, hafta başlarken Rusya'ya yönelik yaptırımları sıkılaştırma planlarını sürdürdü.

Almanya, Rusya'nın en büyük enerji müşterisi ve bu duruş, Moskova'yı birkaç gün içinde büyük bir gelir akışından mahrum edebilir.

Brent petrol vadeli işlemleri 13:12 ET (5:12 GMT) itibarıyla %0,19 düşüşle 107,38 $'a düştü ve WTI vadeli işlemleri %0,19 düşüşle 104,97 $'a geriledi.

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, "Almanya ekonomi bakanının AB'nin Rusya'dan petrol ithalatını ya hemen ya da birkaç ay içinde yasaklamayı planladığını belirten yorumlarının ardından ham petrol fiyatları yükseldi."

Avrupa Komisyonu'nun günün ilerleyen saatlerinde Rusya'ya yönelik altıncı bir Avrupa Birliği (AB) yaptırım paketi üzerindeki çalışmaları tamamlaması bekleniyor . Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgaline yönelik en son yaptırımlar, Rus petrolünün satın alınmasını yasaklamayı da içeriyor. Ancak iki AB yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ambargonun her ikisi de büyük ölçüde Rus ham petrolüne bağımlı olan Macaristan ve Slovakya'yı kurtarabileceğini söyledi.

Sıkı bir piyasa, volatil bir seansın ardından Pazartesi günü hem Brent hem de WTI göstergelerini 40 sentten fazla yükselterek yakıt talebini artırdı.

ANZ Research analistleri bir notta, ABD Körfezi'nden yapılan rekor ihracatın ABD iç pazarına yapılan arzı tükettiğini söyledi.

Vortexa Analytics'e göre Nisan 2022'de ABD Körfezi'ndeki rafinerilerden günde en az 2 milyon varil benzin, dizel ve jet yakıtı çıktı ve bunun sonucunda dizel çatlak yayılımı varil başına 73.50 dolara genişleyerek 1986'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. , not eklendi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü'nden günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD ham petrol arzı verilerini bekliyor.
3 görüntüleme0 yorum
bottom of page