top of page

Petrol, daha sıkı arz ve artan talep beklentileriyle yükseldi.

Petrol, dünyanın en büyük petrol ihracatçılarının planladığı arz kesintileri ve gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek talep umutlarının küresel ölçekte daha geniş ekonomik endişeleri dengelemesiyle Çarşamba günü yükseldi ve kazançlarını ikinci seansa taşıyor.

Brent vadeli işlemleri 0356 GMT itibariyle 6 sent artışla varil başına 79.46 dolara yükseldi ve ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 6 sent artışla varil başına 74.88 dolara yükseldi.

OANDA'nın kıdemli analisti Edward Moya bir müşteri notunda, "Bütün devam eden büyüme endişelerine rağmen, petrol piyasasının sıkı kalacağına dair beklentiler arttıkça ham fiyatlar yükseliyor" dedi.

Geçen hafta, en büyük üretici Suudi Arabistan, Ağustos ayında günlük 1 milyon varil (bpd) üretim kesintisini uzatma sözü verirken, Rusya ihracatı günde 500.000 varil azaltacak.

Salı günü, ABD EIA tahmini talep arzı 2023'te günde 100.000 varil ve 2024'te günde 200.000 varil geride bırakacaktı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin ve gelişmekte olan ülkelerden gelen güçlü talep ve diğerlerinin yanı sıra en büyük ihracatçılar Suudi Arabistan ve Rusya tarafından yakın zamanda duyurulan arz kesintilerine atıfta bulunarak petrol piyasasının 2023'ün ikinci yarısında sıkı kalması gerektiğini söyledi.

Moya, "Kısa vadeli ham talep görünümü o kadar da kötü olmamalı, çünkü herkes bu yaz biraz seyahat gerektiren bir tatil yapıyor" dedi.

Bununla birlikte, piyasa kaynakları Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri rakamlarına atıfta bulunarak, ABD ham petrol stoklarının 7 Temmuz'a kadar olan haftada yaklaşık 3 milyon varil arttığını söyledi. Reuters anketine katılan analistler de ham petrol stoklarında 500.000 varil artış bekliyorlardı.

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde Enerji Bilgi İdaresi'nden alınacak verilerle doğrulanırsa, bu dört hafta içindeki ilk ham stok artışı olacak ve geçen yılın aynı haftasında 3,3 milyon varil artış ve beş yıllık ortalama 6,9 milyon düşüşle karşılaştırılacak. varil.


Yatırımcılar, faiz oranı görünümüne ilişkin ipuçları için Çarşamba günü ABD enflasyon verilerini bekliyorlardı.

CME FedWatch aracı, piyasaların bu ayın sonunda 25 baz puanlık bir zam olasılığını %92 olarak fiyatladığını gösterdi. Daha yüksek oranlar ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir.


8 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page