top of page

Petrol, değişen faiz görünümü nedeniyle doların yükselmesinin ardından kayıplarını sürdürüyor

Piyasada beklenenden yüksek enflasyonun, küresel yakıt talebindeki büyümeyi sınırlandıran yüksek ABD faiz oranlarına yönelik kesintileri geciktirebileceği yönündeki görüşler üzerine doların yükselmesinin ardından petrol fiyatları Pazartesi günü düştü ve bir önceki seanstaki kayıplarını sürdürdü.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 06:56 itibarıyla varil başına 14 sent veya %0,2 düşüşle 81,48 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham vadeli kontratları (WTI), ABD dolarının güçlenmesiyle 22 sent veya %0,3 düşüşle varil başına 76,27 dolara geriledi. Daha güçlü bir dolar, diğer para birimlerini elinde bulunduranlar için petrolü daha pahalı hale getiriyor.

Düşüş, piyasaların enflasyondaki yükseliş nedeniyle ABD faiz indirimlerinin başlangıcını iki ay ertelemesiyle Brent'in yaklaşık %2 ve WTI'nın %3'ten fazla düştüğü geçen haftaki kayıplar üzerine inşa edildi.

Auckland merkezli bağımsız analist Tina Teng, "Uzun vadeli yüksek faiz beklentilerinin ABD dolarını yükseltmesi ve emtia fiyatlarını baskılaması nedeniyle geçen hafta Nvidia öncülüğündeki piyasa toparlanmasının ardından risk iştahı geriliyor gibi görünüyor." dedi.

Petrol fiyatları, ABD'de artan arz ve Çin'deki zayıf talep endişelerinin, iki savaşa rağmen OPEC+'nın arz kesintilerini telafi etmesiyle Kasım ayından bu yana varil başına 70 ila 90 dolar arasında işlem görüyor.

ANZ analistleri bir notta " Ham petrol fiyatları yeni itici güçlerin yokluğu nedeniyle düştü" diye yazdı. "Petrol, OPEC'in düşük üretimi, artan jeopolitik riskler ve Çin'deki zayıf talebe ilişkin düşüş endişeleri gibi yükseliş faktörleri arasında sıkışıp kaldı."

Ortadoğu'da İsrail-Hamas çatışması devam ederken, Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Pazar günü CNN'e verdiği demeçte, ABD, Mısır, Katar ve İsrail adına müzakerecilerin Paris'teki görüşmeler sırasında bir rehine anlaşmasının temel hatları üzerinde anlaştıklarını ancak halen müzakere aşamasındadır. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Goldman Sachs analistleri bir notta, Yemenli Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere saldırılarından kaynaklanan jeopolitik risk priminin Brent'e varil başına yalnızca 2 dolar artışla mütevazı kaldığını belirtti.

Ancak banka, Kızıldeniz'deki aksaklıkların Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyesi ülkelerin elindeki hisse senetlerinde beklenenden fazla düşüşe yol açması nedeniyle yazın zirve fiyatını varil başına 85 dolardan 87 dolara yükseltti. OECD).

Goldman Sachs, 2024'te petrol talebinin hâlâ günde 1,5 milyon varil (bpd) artmasını bekliyor ancak Çin'in tahminini düşürürken ABD ve Hindistan için yükseltti.

Ayrı bir gelişmede yatırımcılar, ABD'nin Cuma günü Moskova'nın önde gelen tanker grubu Sovcomflot'a yaptırım uygulaması sonrasında Rusya'nın petrol arzı üzerindeki etkisini izliyor.

Küresel enerji arzına ek olarak Katar, küresel fiyatlarda yakın zamanda yaşanan keskin düşüşe rağmen sıvılaştırılmış doğal gaz üretimini daha da artıracak .


ABD'de ANZ analistleri, rafinerilerin bakımdan dönmesiyle petrol stoklarının önümüzdeki haftalarda düşmeye başlayabileceğini ve bunun da fiyatlara bir miktar destek sağlayabileceğini öngördü.

Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes, ABD'li enerji firmalarının bu hafta Kasım ayından bu yana en fazla, Ekim 2022'den bu yana ise bir ay içinde en fazla petrol sondaj kulesi eklediğini söyledi.14 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page