top of page

Petrol, dirençli talep üzerine üst üste ikinci haftalık kazancını kaydetme yolunda

Petrol fiyatları Cuma günü hafifçe yükseldi ve dirençli talebin ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşe yol açması ve daha yüksek ABD faiz oranlarına ilişkin korkuları dengelemesi nedeniyle üst üste ikinci haftalık kazanç yolunda ilerliyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 20 sent veya %0.3 artışla 76.72 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 19 sent (%0.3) artışla varil başına 71.99 $'a ulaştı.

Her iki kriter de üst üste ikinci hafta için yaklaşık %2 kazanmaya ayarlandı.

OANDA analisti Edward Moya, "ABD'de yaz seyahatlerinin zirvesine girerken ve Suudiler Avrupa ve Asya'da fiyatları artırabildikçe, ham talep görünümü daha iyi görünmeye başlıyor" dedi.

Bu, en büyük petrol ihracatçıları Suudi Arabistan ve Rusya'nın Ağustos ayı için yeni bir üretim kesintisi turu duyurmasıyla geldi. Toplam kesintiler şu anda günde beş milyon varilin (bpd) üzerinde ve küresel petrol üretiminin %5'ine denk geliyor.

Bununla birlikte, petrol fiyatlarındaki artışlar, ABD merkez bankasının Haziran ayında faiz oranlarını %5 - %5,25'te sabit tutmasının ardından 25-26 Temmuz'daki toplantısında faiz oranlarını artıracağına dair güçlenen beklentilerle sınırlandı.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta ılımlı bir şekilde artarken, özel istihdam bordroları Haziran'da yükseldi ve bu ay Federal Rezerv faiz artırımı olasılığını artırdı.

OPEC'e yakın kaynaklar, OPEC'in bu ayın sonlarında ilk görünümünü yayınladığında gelecek yıl için petrol talebi büyümesine ilişkin iyimser görüşünü sürdüreceğini ve bu yıla göre bir yavaşlama, ancak yine de ortalamanın üzerinde bir artış öngöreceğini söyledi.


Daha yüksek faiz oranları, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini artırır, bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir ve petrol talebini azaltabilir. Yatırımcılar, gelecek hafta ABD ve Çin enflasyon verilerinden faiz patikalarına ilişkin ipuçları arayacaklar.

Moya, "Petrol bu hafta bir taban buldu ve küresel durgunluk korkuları çılgına dönmediği sürece daha da yükselebilir gibi görünüyor" dedi.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page