top of page

Petrol, doların güçlenmesi ve talep endişelerinin ağırlık kazanmasıyla geriliyor

Petrol fiyatları Perşembe günü Asya sabah ticaretinde, ABD dolarının faiz artırımı beklentileriyle güçlenmesi ve ABD ve Çin'den gelen son ekonomik verilerin talebin iyileşeceği yönündeki beklentileri cesaretlendirmek için yeterli olmamasının ardından düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 80 sent veya %0.96 kayıpla varil başına 82.32 dolardan işlem görüyor. West Texas Intermediate ham petrol (WTI) vadeli işlemleri 69 sent veya %0.87 düşüşle 03.02 GMT itibariyle 78.47 $'a geriledi.

Çarşamba günkü %2'lik düşüşün ardından ikinci günde düşüş yaşayan her iki kriter de OPEC+'ın 2 Nisan'da sürpriz üretim kesintisini duyurmasından bu yana en düşük seviyesinde.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir müşteri notunda, "WTI ham petrolü yeniden 80 dolar seviyesinin altında ve güçlü dolar ticareti devam ederse düşüşe devam edebilir" dedi.

ABD dolar endeksi bu hafta boyunca yaklaşık %0,40 arttı. Güçlenen bir dolar, petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor.

Auckland'daki CMC Markets analisti Tina Teng bir e-postada, "Tahvil getirilerinin yeniden tırmanmaya başlamasıyla birlikte Fed'in faiz artırımlarını sürdürme ihtimalinin güçlenmesiyle, güçlü USD bu hafta petrol piyasaları üzerinde ağırlık yarattı" dedi.

"Çin, GSYİH verilerini beklenenden daha iyi bildirmesine rağmen, hem sanayi üretimi hem de sabit varlık yatırımları, petrol fiyatlarını artırmaya yardımcı olmayan uzlaşma verilerinin gerisinde kaldı" diye ekledi.

Çarşamba günü yayınlanan Federal Rezerv raporuna göre, istihdam artışının bir miktar ılımlı hale gelmesi ve fiyat artışlarının yavaşlamış gibi görünmesiyle birlikte ABD ekonomik faaliyeti son haftalarda çok az değişti.

ANZ Research bir müşteri notunda, "Bu istikrarsız piyasalar, parasal sıkılaştırmanın petrol talebini zayıflattığına dair son endişeleri artırıyor... [bu arada] piyasa, nispeten yükseliş eğilimi gösteren bir EIA envanter raporunu umursamadı," dedi.


Ham petrol stoklarındaki düşüş, analistlerin 1,1 milyon varillik tahmininden ve Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günü geç saatlerde yaptığı 2,7 milyon varillik tahmininden çok daha fazlaydı.

Arz tarafında, ticaret ve nakliye kaynakları, Moskova'nın üretimi kısma taahhüdüne rağmen, Nisan ayında Rusya'nın batı limanlarından petrol yüklemesinin günde 2,4 milyon varilin üzerine çıkarak 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkacağını söyledi.


12 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page