top of page

Petrol, doların zayıflamasıyla toparlandı; ekonomi üst sınırla ilgileniyor

Petrol fiyatları Perşembe günü, doların zayıflığı ve yatırımcıların iki seanslık yüksek kayıpların ardından düşüşler satın almasıyla yükseldi, ancak ekonomik kaygılar toparlanmayı sınırladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 75 sent veya %1,0 artışla varil başına 78,59 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri 77 sent veya %1,1 artışla varil başına 73,61 ABD Doları'na ulaştı.

Son iki gündeki büyük düşüşler, özellikle dünyanın en büyük iki petrol tüketicisi olan ABD ve Çin'deki kısa vadeli ekonomik göstergelerin sallantılı görünmesi nedeniyle, potansiyel bir küresel durgunluk endişesinden kaynaklandı.

IG piyasa stratejisti Jun Rong Yeap, "Hafta başından bu yana yaşanan yoğun satışların ardından, öyle görünüyor ki, petrol fiyatları bu sabah ABD dolarındaki bazı zayıflıkları biraz dinlendirmek için kullanmaya çalışıyor" dedi.

"ABD imalat PMI'sindeki ikinci aylık daralma, ekonomik faaliyetlerde devam eden yavaşlamayı yansıtmaya devam ediyor ve bu da alıcıların piyasadan kaçmasına neden olabilir" diye ekledi.

Refinitiv Eikon verilerine göre, Brent ve WTI'nin Salı ve Çarşamba günlerindeki kümülatif %9'dan fazla düşüşleri, 1991'den bu yana yılın başındaki en büyük iki günlük kayıplar oldu.

Yakın vadeli düşüş eğilimini yansıtan gösterge petrol kontratları Perşembe günü Asya ticaretinde tekrar kontangoya girdi, bu da spot fiyatların aylar sonra teslim edilecek fiyatlardan daha düşük olduğu anlamına geliyor. < CLc1-CLc2>

ABD üretimi Aralık ayında daha da daralırken, ABD'den gelen ekonomik veriler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. İmalat için ISM satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında art arda ikinci ayda 49,0'dan 48,4'e düştü. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), Mayıs 2020'den bu yana en zayıf okuma olduğunu söyledi.

Aynı zamanda, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan bir anket, açık pozisyonların beklenenden daha az düştüğünü gösterdi ve bu, Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutmak için sıkı işgücü piyasasını bir neden olarak kullanacağına dair endişeleri artırdı.

COVID-19 dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'e yayılırken ekonomik bozulmaya ilişkin endişeler, ham petrol fiyatlarına ilişkin karamsarlığı artırdı.


Çin hükümeti, 2023'ün ilk partisinde rafine petrol ürünleri için ihracat kotalarını artırarak, zayıf iç talep beklentilerinin sinyalini verdi.

Bu arada, dolar cinsinden emtialar diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale geldikçe, doların zayıflığı, tipik olarak talebi artırdığından, petrol fiyatlarının desteklenmesine yardımcı oldu.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page