top of page

Petrol dolar düştükçe tırmanıyor, ancak talep korkuları kazançları sınırlı tutuyor

Petrol fiyatları, doların düşmesiyle Cuma günü yükseldi, ancak kazançlar, durgunluk korkuları ve COVID salgınlarının Çin'deki yakıt talebini azaltacağına dair yeni endişelerle sınırlandı.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 65 sent artarak 0155 GMT'de varil başına 95.32 dolara yükseldi. Kontrat haftayı sadece %0,5 düşüşle kapatma yolundaydı.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 66 sent veya %0.8 artışla varil başına 88.83$'a yükseldi ve kontrat haftalık %1'lik kazanç rotasına girdi.
Her iki sözleşme de erken ticarette dolar yükseldikçe düştü, ardından dolar endeksi %0,3 düşerek 112,67'ye düştüğünde döndü. Daha zayıf bir dolar, emtiaları diğer para birimlerine sahip olanlar için daha ucuz hale getirdiği için petrol talebini artırıyor.
Analistler, talep endişelerinin piyasaya ağırlık verirken, arzın hala kısıtlı olması ve petrol fiyatlarının altında bir taban oluşturması bekleniyor .
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes bir notta, "Henüz petrol boğalarını yenilgiyi kabul etmeye teşvik edecek seviyelerde değiliz" dedi.
Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de resesyon korkuları, Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz artırımlarını durdurmayı düşünmenin "çok erken" olduğunu söylemesinin ardından arttı.
ANZ Research analistleri bir notta, "Daha fazla faiz artırımı hayali, talepte toparlanma umutlarını azalttı." Dedi.
Karanlığa ek olarak, İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü İngiltere'nin resesyona girdiğini ve ekonominin iki yıl daha büyümeyebileceğini düşündüğü konusunda uyardı.
ANZ analistleri, insanların daha az araba kullandığı ve Amazon'un (NASDAQ: AMZN ) satışları için distilat talebini azaltabilecek zayıf satış uyarısıyla Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde daha zayıf talep belirtilerine işaret etti .
Suudi Arabistan, talep endişelerinin altını çizerek, Asya'ya amiral gemisi Arab Light ham petrolünün Aralık ayı resmi satış fiyatlarını (OSP) 40 sent indirerek Umman/Dubai ortalamasına kıyasla varil başına 5.45$'a düşürdü.

İndirim, ticaret kaynaklarının Çin talebi için daha zayıf bir görünüme dayanan tahminleriyle uyumluydu.
Çin, vakaların Perşembe günü Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte katı COVID-19 kısıtlamalarına bağlı kaldı. Yatırımcılar haftanın başlarında dünyanın en büyük petrol ithalatçısının ekonomiyi canlandırmak için kısıtlamaları gevşetmeye yönelebileceğini düşünmüştü.


7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page