top of page

Petrol dolar firmaları olarak düştü; Pazar Irak'ın ihracatını izliyor

Yatırımcıların Irak Kürdistanı petrol ihracatının azalmasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmesiyle doların güçlenmesiyle petrol fiyatları Perşembe günü düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 37 sent veya %0,5 düşüşle 77,91 ABD Doları'na gerilerken, West Texas Intermediate ham petrolü 28 sent veya %0,4 düşüşle 72,69 ABD Doları'na geriledi.

Genel olarak petrol ile ters işlem yapan dolar endeksi Perşembe günü %0,11 artışla 102,75 oldu. Daha güçlü bir dolar, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor.

Şirketten yapılan açıklamalara göre, kuzey Irak boru hattının durmasının ardından üreticiler, kuzey Irak'ın yarı özerk Kürdistan bölgesindeki birkaç petrol sahasını kapattı veya üretimi azalttı ve ufukta daha fazla kesinti yaşandı.

Ancak Citi analistleri Perşembe günü, petrol fiyatlarındaki Kürdistan-Irak priminin beklenenden daha erken kaybolabileceğini söyledi.

Citi, boru hattı akışının günde yaklaşık 200.000 varil (bpd) artabileceğini tahmin ederek, "Irak'ın iç politikasındaki değişiklikler çok yakında kalıcı bir siyasi çözüme yol açabilir" dedi.

Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'ne göre, ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik düşüş , fiyat düşüşlerini sınırladı ve ithalat iki yılın en düşük seviyesine geriledi. [ÇED/G]

Ham stoklar 24 Mart tarihine kadar olan haftada 7,5 milyon varil düşüşle 473,7 milyon varile gerilerken, analistlerin Reuters anketindeki beklentileri 100.000 varil artış yönündeydi.

Ancak benzin stokları, analistlerin 1,6 milyon varil düşüş beklentisine kıyasla 2,9 milyon varil düşüşle 226,7 milyon varile geriledi.

National Australia Bank'tan (OTC: NABZY ) analistler, "2. çeyreğin sonunda talepte mevsimsel bir güçlenmenin (petrol) fiyatlarını mevcut seviyelerden daha yükseğe çekmesi bekleniyor" dedi.

Analistler, petrol fiyatlarının Perşembe günü hafifçe yumuşamasına rağmen 2023'ün başından beri görülen ticaret bandında kaldığını da sözlerine ekledi.


Bu arada, Rusya ham petrol üretiminde hedeflenenden daha düşük kesintiler yapılması arz endişelerini hafifletti.

Verilere aşina kaynakların Reuters'e verdiği bilgiye göre, Mart ayının ilk üç haftasında Rusya'nın ham petrol üretimi günde yaklaşık 300.000 varil düştü ve bu, günde 500.000 varillik hedeflenen kesintinin altında kaldı.
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page