top of page

Petrol, durgunluk korkuları ve yavaşlayan taleple düştü

Petrol fiyatları Cuma günü art arda üçüncü gününde gevşedi ve yumuşayan ABD ekonomik verileri ve ABD benzin stoklarındaki artışın resesyon ve yavaşlayan küresel petrol talebine ilişkin endişeleri artırmasıyla haftalık büyük bir kayıp bekliyor gibi görünüyor.

Haziran vadeli Brent vadeli işlemleri 13 sent veya %0.2 düşüşle 0330 GMT'de varil başına 80.97 dolardan işlem gördü. Haziran vadeli West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 9 sent veya %0.1 düşüşle varil başına 77.28 dolara geriledi.

Her iki gösterge de Perşembe günü resesyon korkuları arasında %2'den fazla düşerek Mart sonundan beri en düşük seviyelerine geriledi ve haftalık yaklaşık %6'lık düşüş yolunda ilerliyordu.

Nissan'ın (OTC: NSANY ) bir birimi olan NS Trading'in başkanı Hiroyuki Kikukawa, "Piyasa duyarlılığı, zayıf ABD ekonomik verilerinin yanı sıra, petrol talebini azaltabilecek bir durgunluğa ilişkin endişeleri körükleyen faiz oranı artışları beklentilerinin ardından düşüş eğilimini sürdürdü" dedi. Menkul kıymetler.

"Yatırımcılar yaz sürüş sezonuna doğru ABD benzin talebinin artıp artmayacağını ve Çin'in petrol talebinin yılın ikinci yarısında gerçekten artıp artmayacağını anlamaya çalışırken, WTI'nin önümüzdeki hafta 75-80$ aralığında işlem yapması bekleniyor. ," dedi Kikukawa.

Ekonomik veriler, haftalık işsizlik başvurularının geçen hafta arttığını göstererek, ABD işgücü piyasasının, Federal Rezerv'in birden fazla faiz oranı artışının gecikmeli etkisinin hakim olması ve yakıt talebindeki yavaşlamayla ilgili endişeleri körüklemesi nedeniyle yavaşlama işaretleri göstermeye başlayabileceğine işaret ediyor.

National Australia Bank'tan (OTC: NABZY ) analistler, "Yakın vadeli petrol fiyatı oynaklığını, daha fazla faiz oranı artışı öncesindeki piyasa pozisyonuna bağlıyoruz" dedi .

Analistler, "Fed, BoE ve ECB, Mayıs ayının ilk haftasında toplanacak ve bu toplantılarda petrol fiyatları üzerindeki aşağı yönlü baskının devam etmesini bekliyoruz" diye ekledi.

{{8849|Enerji Bilgi İdaresi'nin Çarşamba günü verdiği verilere göre, geçen hafta ABD ham petrol stokları, rafineri çalışmaları ve ihracat arttıkça tahmin edilenden daha fazla düşerken, hayal kırıklığı yaratan talep nedeniyle benzin stokları beklenmedik bir şekilde arttı.


Bu arada, bir Reuters anketine göre Çin, iç talebin iyileşmesi ve ekonomisini petrol ürünleri ihracatı yoluyla canlandırma ihtiyacının azalması nedeniyle 2023 için rafine petrol ürünleri ihracatı kotalarını ikinci partide azaltabilir.

Arz tarafında, Moskova'nın üretimi kısma taahhüdüne rağmen, ticaret ve nakliye kaynakları, Nisan ayında Rusya'nın batı limanlarından petrol yüklemesinin günde 2,4 milyon varilin üzerine çıkarak 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkacağını söyledi.13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page