top of page

Petrol, ekonomik dalgalanmaların talep görünümünü olumsuz etkilemesiyle dengede kalmaya çabalıyor.

Ekonomik dalgalanmaların küresel petrol talebi görünümünü baskılaması ve Orta Doğu'daki jeopolitik endişeleri ve hafta sonu Rusya'daki bir yakıt ihracat terminaline yapılan saldırıyı dengelemesi nedeniyle petrol fiyatları Pazartesi günü yükselişte zorlandı.

Brent ham petrolü Cuma günü 54 sent düştükten sonra 9 sent veya %0,1 düşerek TSİ 03:53'te varil başına 78,47 dolara geriledi.

Şubat ayı teslimatlı ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli kontratları Pazartesi günü sona erecek kontratla birlikte 11 sent artışla varil başına 73,52 dolara yükseldi. Daha aktif olan Mart ayı WTI kontratı 4 sent düşüşle varil başına 73,21 dolardaydı.

IG analisti Tony Sycamore , "Bu sabahki yavaşlayan yeniden açılış, Avrupa ve Orta Doğu'da devam eden jeopolitik gerilimlere rağmen ham petrol piyasasındaki mevcut hissiyat hakkında çok şey ifade ediyor" dedi.

Rusya'nın büyük bir akaryakıt ihracat terminaline Ukrayna'nın insansız hava aracıyla saldırdığı iddiasına rağmen fiyatlar neredeyse hiç değişmedi. Rus üretici Novatek Pazar günü yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle Baltık Denizi terminalindeki bazı operasyonları askıya almak zorunda kaldığını söyledi.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, herhangi bir büyük yükselişin olmaması durumunda ham petrolün belirli bir aşağı yönlü baskıyla birlikte aralıklı ticarete yöneleceğini söyledi .

Orta Doğu'da Gazze savaşı tüm hızıyla devam ederken, ABD Cumartesi günü Yemen'deki Husi militanları tarafından Aden Körfezi'ne fırlatılmaya hazırlanan başka bir gemisavar füzeyi vurdu.

İran bağlantılı grubun Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki saldırıları küresel ticareti sekteye uğrattı. Bu aynı zamanda Avrupa ve Afrika ham petrol piyasalarını da sıkılaştırdı ve ilk ay Brent kontratının altı aylık kontratına göre primini Cuma günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviye olan 1,99 dolara itti. Gerileme adı verilen bu yapı, hızlı teslimat için arzın daha sıkı olduğu algısını gösteriyor.

IG'den Sycamore, petrol temellerinin fiyatlar için olumsuz bir rüzgar olmaya devam ettiğini söyledi.

Petrol "üretiminin daha yüksek olduğunu ve Çin ile Avrupa'da büyüme görünümünün en iyi ihtimalle karışık olduğunu, bu haftaki GSYİH verilerinin ise ABD ekonomisinin hızının önemli ölçüde yavaşladığını göstermesinin beklendiğini" ekledi.


ABD Enerji Bilgi İdaresi, Uluslararası Enerji Ajansı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün 2024 yılı için son talep büyüme tahminleri, günde 1,24 milyon ile 2,25 milyon varil arasında geniş bir aralıkta yer alıyor, ancak her üç kuruluş da talebin önümüzdeki dönemde yavaşlamasını bekliyor. 2025. [EIA/M] [IEA/M] [OPEC/M]

Baker Hughes'un Cuma günkü verilerine göre, ABD'de faaliyet gösteren petrol sondaj kulesi sayısı geçen hafta iki düşüşle 497'ye gerileyerek Kasım ortasından bu yana en düşük seviyesini gördü.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page