top of page

Petrol, ekonomik endişeler artarken geçen seanstaki düşüşün ardından yeniden düştü

Petrol, küresel ekonominin durumundan kaynaklanan zayıf talebe ilişkin endişelerin baskısıyla önceki seansta yaşadığı sert düşüşün ardından Çarşamba günü hafif düşüş yaşadı.
Mart vadeli Brent vadeli işlemleri 13 sent düşerek varil başına 81.97 $'a geriledi, 0511 GMT itibariyle %0.1 kayıp. ABD ham petrolü 28 sent veya %0.3 düşerek varil başına 76.65 dolara geriledi.
Her iki gösterge de Salı günü %4'ten fazla düştü ve Brent üç aydan uzun bir sürenin en büyük bir günlük kaybını yaşadı.
IG Piyasa Analisti Yeap Jun Rong, "Küresel durgunluğun uyarı işaretleri, Çin'in artan COVID-19 vakalarıyla cansız toparlanması, ABD dolarındaki yenilenen güç ve azalan risk hissiyatının tümü, petrol fiyatlarını bir gecede kontrol altında tutan katalizörlerdir" dedi. Not.
Çin hükümeti, 2023'ün ilk partisinde rafine petrol ürünleri için ihracat kotalarını artırarak, zayıf iç talep beklentilerinin sinyalini verdi.
En büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, arz fazlası endişelerinin piyasayı bulandırmaya devam etmesi nedeniyle, bu ay 10 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra, Asya'ya yönelik amiral gemisi Arab Light ham petrol çeşidinin fiyatlarını Şubat ayında daha da düşürebilir.
Haitong Futures'tan analistler, "Piyasa, ekonomik aşağı yönlü baskı gibi makro faktörlerin etkisi konusunda endişeli olmaya devam ediyor" dedi.
Uluslararası Para Fonu başkanı, küresel büyümenin ana motorları olan ABD, Avrupa ve Çin'in tümü zayıflatıcı faaliyetler yaşadığından, küresel ekonominin büyük kısmının 2023'te zor bir yıl geçireceği konusunda uyardı.
Fed, Aralık ayında faiz oranlarını her biri 75 baz puanlık dört ardışık artışın ardından 50 baz puan (bps) artırmıştı. Fed faiz artışlarını yoğunlaştırırsa, bu ekonomiyi yavaşlatabilir ve yakıt tüketimini engelleyebilir.
Petrole biraz destek veren dolar, bir önceki seansta kaydettiği büyük kazanımların ardından Çarşamba günü zayıfladı. Dolar cinsinden emtialar diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale geldikçe, zayıf bir dolar tipik olarak petrol talebini artırır.

Reuters'in Pazartesi günü yaptığı bir ön ankete göre, ABD ham petrol stokları muhtemelen 2,2 milyon varil arttı ve distilat stoklarında da düşüş görüldü. [ÇED/G]
Endüstri grubu American Petroleum Institute, Çarşamba günü 16:30 EDT'de (2030 GMT) ABD ham petrol stoklarına ilişkin verileri yayınlayacak. ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü saat 10.30'da (1430 GMT) kendi rakamlarını yayınlayacak.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page