top of page

Petrol Ekonomik Rakamların Hafif Önünde Geri Döndü

Yatırımcılar ABD ve Çin ekonomik verilerini beklerken, petrol Çarşamba sabahı Asya'da yükseldi.
Brent petrol vadeli işlemleri 22:24 ET (2:24 GMT) itibarıyla %1,38 artışla 103,87$'a yükseldi ve ham petrol WTI vadeli işlemleri %1,27 artışla 101,03$'a yükseldi.
Yatırımcılar Çin'in Nisan ayı fabrika çıkış fiyatlarını ve ABD tüketici fiyat endeksini takip edecekler . Özellikle daha güçlü bir dolar, para biriminde fiyatlanan petrol gibi emtiaları etkiler.
Buna ek olarak, petrol piyasası son zamanlarda Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Çin genelinde COVID-19 karantinaları ile sarsıldı. Savaş, enflasyonu körükledi ve gıdadan yakıta kadar her şeyin maliyetini artırdı. ABD'de perakende benzin, yaz sürüş sezonu öncesinde rekor kırdı.
Güçlü bir başlangıcın ardından petrol, pandemiden toparlanan ekonomilerin desteklediği yıl için hala %30'dan fazla arttı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yetkililer, üreticilerin yatırımları kısıp fiyatları artırdığı için tüm enerji sektörlerinde yedek kapasitenin azaldığı konusunda uyardı.
Amerikan Petrol Enstitüsü, verilere aşina olan kaynaklara göre, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 1,62 milyon varil arttığını bildirdi. Akaryakıt stokları da genişledi.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page