top of page

Petrol, ekonomik ters rüzgarların arz kesintilerini gölgelemesiyle düşüyor

Petrol fiyatları Çarşamba günü düştü ve Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretim kesintilerini Ağustos ayına kadar uzatacağını ve derinleştireceğini açıklamasının ardından, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin piyasa duyarlılığına baskı yapmasıyla elde ettiği bazı kazanımları tersine çevirdi.
Brent ham petrolü, Salı günü 1,60$'a çıktıktan sonra 46 sent ya da %0,6 düşüşle 75,79$/varil ile 0418 GMT'ye kadar geriledi.
ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, bir anlaşma olmadan Bağımsızlık Günü'nü kutlamak için bir ABD tatilinde işlem gördükten sonra Pazartesi günkü kapanışına göre 1,08 $ veya %1,6 artışla varil başına 70,87 $ seviyesinde yer aldı.
Mitsubishi UFJ (NYSE: MUFG ) Araştırma ve Danışmanlık Kıdemli Ekonomisti Tomomichi Akuta, "Küresel ekonomideki yavaşlama ve ABD ile Avrupa'daki faiz oranlarının daha da artmasıyla ilgili devam eden endişeler nedeniyle petrol fiyatları yeniden baskı altına girdi" dedi.
Brent'in varil başına 75 dolar civarında işlem göreceği tahmininde bulunarak, "Piyasa, Çin'deki ekonomik göstergelere ve merkez bankalarının para politikasına odaklanarak bir süre daha ileri geri hareket etmeye devam edecek" dedi.
Çarşamba günü özel sektör tarafından yapılan bir anket, zayıflayan talebin pandemi sonrası toparlanma ivmesini baskılaması nedeniyle Çin'in hizmet faaliyetinin Haziran ayında beş ayın en yavaş hızında genişlediğini gösterdi.
Piyasa ayrıca ABD merkez bankasının görünümü hakkında daha fazla ipucu için Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Çarşamba günü ilerleyen saatlerde 13-14 Haziran toplantısının tutanaklarını bekliyor.
Suudi Arabistan ve Rusya tarafından Pazartesi günü açıklanan üretim kesintileri, ekonomik gerilemeyi tetikleyebilecek ve yakıt talebini daha da azaltabilecek zayıf talep ve daha fazla faiz artışına ilişkin endişeler arasında piyasayı yalnızca kısa bir süreliğine yükseltti.
Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, günde 1 milyon varillik (bpd) gönüllü üretim kesintisini Ağustos'a kadar uzatacağını söylerken, Rusya ve Cezayir Ağustos üretim ve ihracat seviyelerini günde 500.000 varil ve günde 20.000 varil azaltmak için gönüllü oldu. , sırasıyla.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve dünya ham petrolünün yaklaşık %40'ını pompalayan Rusya dahil müttefiklerinden oluşan bir grup olan OPEC+, düşen fiyatlar karşısında Kasım ayından bu yana petrol üretimini azaltıyor.
Bununla birlikte, iş anketleri Çin ve Avrupa'daki durgun talep nedeniyle küresel fabrika faaliyetlerinde bir düşüş olduğunu gösterdikten sonra, yatırımcılar petrol talebi konusunda endişeli olmaya devam ediyor.
Trader'lar, her ikisi de ABD tatili nedeniyle bir gün ertelenen, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde ABD ham petrolü ve Amerikan Petrol Enstitüsü'nden gelen ürün stokları ile Perşembe günü hükümet verilerinden gelen talep ipuçlarını arayacak .

Reuters'in anketine katılan dört analistin tahminine göre, ABD ham petrol stoklarının, düşüşlerin art arda üçüncü haftasına işaret edeceği 30 Haziran'a kadar olan haftada yaklaşık 1,8 milyon varil düşmesi bekleniyordu.
Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) analistleri bir notta, "Uluslararası Enerji Ajansı'nın 2023'ün ikinci yarısında sıkılaşan bir petrol piyasası görünümü göz önüne alındığında, küresel petrol stoklarının gidişatı yakında OPEC+ arz kesintileri ve makro ters rüzgarlar kadar önemli hale gelebilir." .10 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page