top of page

Petrol, ekonomik yavaşlama ve güçlenen dolar üzerindeki korkularla geriledi

Yatırımcıların agresif ABD faiz artırımlarının küresel ekonomiyi zayıflatacağı ve yakıt talebini azaltacağı ve güçlenen doların da baskıyı artıracağı endişesiyle petrol fiyatları Pazartesi günü düştü ve üç günlük kazanımlarını sonlandırdı.
Ekim uzlaşması için Brent ham petrolü vadeli işlemleri 0458 GMT itibariyle 1.20 $ veya %1.2 düşüşle varil başına 95.52 $'a geriledi.
Pazartesi günü sona erecek olan Eylül teslimatı için ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 1.24$ veya %1.4 düşüşle varil başına 89.53$'a geriledi. Daha aktif olan Ekim kontratı 1,17$ veya %1.3 düşüşle 89,27$ seviyesindeydi.
Hem Brent hem de WTI Cuma günü art arda üçüncü günde tırmandı, ancak daha güçlü dolar ve talep korkuları nedeniyle hafta için yaklaşık %1,5 düştü.
Nomura Securities kıdemli ekonomisti Tatsufumi Okoshi, "Petrol piyasalarındaki düşüşün arkasında küresel bir ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan korkular var" dedi.
"Daha yüksek bir ABD doları da yeni satışlara yol açtı" dedi.
Dolar endeksi , Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin'in merkez bankacıları arasındaki "dürtünün" daha hızlı, önden yüklemeli faiz artırımları yönünde olduğunu söylemesinin ardından Pazartesi günü beş haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. [FRX/]
Daha güçlü bir dolar, petrolü diğer para birimlerindeki alıcılar için daha pahalı hale getirir.
Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günü Jackson Hole, Wyoming'de yıllık küresel merkez bankacılığı konferansında yaptığı konuşmada yaptığı açıklamaları yakından takip edecekler.
Fed'in, daha kırılgan olan diğer büyük ekonomilerin merkez bankalarından daha fazla faiz artırımı için daha fazla alana sahip olduğu görülüyor.
Fiyatlar ayrıca, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de, güneybatıda bir sıcak hava dalgasının neden olduğu güç sıkışıklığı nedeniyle yavaşlayan yakıt talebine ilişkin endişelerle düştü.
Nissan (OTC: NSANY ) Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, "Çin'in bazı bölgelerdeki güç kısıtlaması da ekonomik aktiviteyi etkileyebileceği için bir endişe kaynağı" dedi .
Mali haber servisi Caixin, Çin'in güneybatı eyaleti Sichuan'ın, uzun bir sıcak hava dalgasının ardından azalan hidroelektrik üretimi ve artan ev elektriği talebiyle başa çıkmaya çalışırken endüstriyel enerji tüketicilerine yönelik kısıtlamaları 25 Ağustos'a kadar uzatacağını söyledi.

Çin ekonomisiyle ilgili genel endişenin bir işareti olarak, Pekin, geçen haftaki gevşeme önlemlerine ek olarak, emlak krizi ve COVID'in yeniden canlanmasıyla sekteye uğrayan bir ekonomiyi canlandırmak için Pazartesi günü gösterge kredi oranını düşürdü ve ipotek referansını daha büyük bir marjla düşürdü. vakalar.
Bu arada Beyaz Saray Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırma çabalarını görüştüklerini, ancak daha fazla ayrıntı verilmediğini söyledi.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page