top of page

Petrol,endüstri verilerinin ABD ham petrolünde epik bir artışa işaret etmesiyle 3.günde düşüş yaşadı

Ham petrol fiyatları, Perşembe günü Asya'da ticaretin başlamasıyla üst üste üçüncü günde düştü; endüstri grubu API'nin ABD'de geçen hafta sekiz ayın en büyük haftalık ham stok oluşumunun gerçekleşmiş olabileceği yönündeki raporuna yanıt verdi.

İsrail ve Filistin askerleri arasında on yıllardır süren ve Orta Doğu'dan petrol ihracatına ilişkin endişeleri artıran çatışmalardaki en kötü salgının ardından Pazartesi günkü %4'lük fiyat artışının ardından, ham petrol piyasaları son iki gün içinde doğal olmayan, ürkütücü bir sakinliğe büründü. Piyasanın krize aşırı tepki vermiş olabileceği ortaya çıktı.

Böylelikle ham petrol fiyatları, özellikle Suudi Arabistan'ın devlet petrol şirketinin Kuzey Asya'daki en az dört rafineriye sözleşmeye bağlı hacimlerin tamamını tedarik edeceğine dair bilgi verdiğine ilişkin Reuters raporunun ardından son 48 saatte bu kazanımların %3'ünden fazlasını geri verdi. kasım ayına aday gösterildi.

Saudi Aramco'nun taahhüdü , Riyad'ın küresel petrol piyasalarına açıkça söylediği, yani önceliğinin piyasayı sıkı tutmak olduğu, ihtiyaç duyulduğunda arzın cömertçe mevcut olmasını sağlamak değil, tam anlamıyla çeliştiği yönündeydi.

Çarşamba günü, API veya Amerikan Petrol Enstitüsü'nün ABD ham petrol stoklarının geçen hafta muhtemelen Şubat ayından bu yana en yüksek artışla yaklaşık 13 milyon varil arttığını bildirmesinin ardından petrol piyasasına yönelik görünüm daha da kötüleşti .

Perşembe günü öğleden sonra Singapur'da, New York'ta işlem gören West Texas Intermediate ( WTI) Kasım teslimi ham petrol, Singapur saat 12:40'ta (Doğu ABD Saatiyle 00:40) 31 sent veya %0,4 düşüşle varil başına 83,18 dolara geriledi. Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan 87,24 dolardan son seansta gösterge ABD ham petrolü 82,78 dolara düştü.

Piyasa analisti Greg Michalowski, ForexLive forumunda yaptığı bir paylaşımda, "Yeni işlem gününe girerken 82,35 doların altına inmek, düşüş eğilimini artıracak ve bir sonraki destek geçen haftanın en düşük seviyesi olan 81,56 dolarda olacak" dedi.

Bir şüpheliye 3 günde süper yükseliş hikayesi

Londra'da işlem gören Brent ham petrolü Aralık ayının en aktif kontratında son seansta 22 sent veya %0,3 düşüşle 85,60 dolara geriledi. Brent Pazartesi günü 89,00 Dolar'a kadar yükseldi ancak Perşembe günü 85,19 Dolar'a kadar düştü.

New York enerji hedge fonu Again Capital'in ortağı John Kilduff, "Petrol piyasası anlatısı sadece üç gün içinde süper yükselişten şüphelenmeye dönüştü" dedi.

API, geçen haftaki muazzam ham petrol artışının yanı sıra, ABD'nin 1 numaralı akaryakıt ürünü olan benzin stoklarının 3,645 milyon artarak önceki haftaki 3,946 milyonluk kazancına eklendiğini söyledi.

API raporundaki tek gerçek yükseliş unsuru, önceki haftanın 0,349 milyonluk artışına kıyasla, dizel ve ısıtma yakıtı için ham madde olan distilatlarda 3,535 milyon varillik düşüş oldu.

API ayrıca ABD ham petrolü için Cushing, Oklahoma teslimat noktasındaki depolama seviyelerinde önceki haftaki 0,705 milyon varil artışa kıyasla 0,547 milyon varil düşüş kaydetti. Önceki haftanın yapısı Cushing için aylardır ilk olandı. O haftaya kadar Cushng stoklarının, depolama merkezinden daha fazla çekilmeyi zorlaştıracak kadar kritik seviyelere düşebileceğine dair korkular vardı.

API numaraları, Perşembe günü ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden açıklanacak olan resmi envanter verilerinin öncüsü olarak hizmet ediyor.

Investing.com tarafından takip edilen analistler geçen hafta, EIA'nın ham stoklarda 29 Eylül'e kadar olan haftada bildirilen 2,224 milyon varil düşüşe kıyasla 0,37 milyon varillik bir düşüş raporlamasını bekliyor .

Benzin stokları cephesinde , bir önceki hafta görülen 6,481 milyon varillik sıçramanın ardından 1,5 milyon varillik bir düşüş olduğu yönünde görüş birliği var. Otomotiv yakıtı benzin ABD'nin 1 numaralı yakıt ürünüdür.

Distilat stoklarında beklenti , önceki haftanın 1,269 milyon varillik düşüşüne kıyasla 1,5 milyon varillik düşüş yönünde. Distilatlar kalorifer yakıtı , kamyonlar, otobüsler, trenler ve gemiler için dizel ve jet yakıtı olarak rafine edilir .
8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page