top of page

Petrol,Fed faiz görünümü Çin'in endişeleri üzerine7 haftalık galibiyet serisini kırmaya hazırlanıyor

Petrol fiyatları, Çin'in yavaşlayan ekonomik büyümesine ilişkin endişeler ve ABD'de daha fazla faiz artışı olasılığına ilişkin endişelerin, arzın daralmasına ilişkin işaretlere ağır basmasıyla, Cuma günü yedi haftalık galibiyet serisini kıracak gibi görünüyordu.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü (WTI) 22 sent veya %0.3 artışla 80.61 $'a yükselirken, Brent ham petrolü 8 sent veya %0.1 artışla 84.12 $'a yükseldi. .

Brent vadeli işlemleri, 11 Ağustos'ta sona eren yedi haftada yaklaşık %18 ve WTI %20'den fazla artarak, her ikisinin de %3'ten fazla düştüğü bu hafta bazı kazanımlarını azaltmadan önce ayların en yüksek seviyelerine ulaştı.

ABD Merkez Bankası'nın beklenenden güçlü gelen ekonomik verilerle enflasyonu kontrol altına almaya odaklanması, arz endişeleri nedeniyle son haftalarda hızla yükselen petrol fiyatlarını kontrol altında tutuyordu.

ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düştüğünü bildirdi ve bu, hala sıkı olan istihdam piyasasının Fed'in ekonomiyi soğutmak için sıkılaştırma kampanyasını uzatabileceğini öne sürdü.

Bu rapor, Fed'in daha uzun süre daha yüksek oranlara bağlı kalabileceğini gösteren ABD perakende satışları da dahil olmak üzere, haftanın başlarında benzer şekilde iyimser ekonomik verileri takip etti.

Yatırımcılar, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomik büyümeyi engelleyebileceğinden ve dolayısıyla petrol de dahil olmak üzere genel talebi azaltabileceğinden endişe ediyor.

Endişelere ek olarak, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin'den gelen son ekonomik veriler, ikinci çeyrekten bu yana hızlı bir ekonomik ivme kaybına dikkat çekti.

Çin'in sıçrayan ekonomisi, son birkaç ayda küresel finans piyasalarını, bulaşma korkuları arasında yatırımcıları ürküten bir emlak kriziyle kamçıladı.

Ancak analistler, OPEC+ tarafından üretim kesintileri nedeniyle sıkılaşan petrol arzının ve özellikle ABD'deki artan seyahat ve iyileşen endüstriyel faaliyetler nedeniyle artan talebin fiyatları desteklediğini ve potansiyel olarak önümüzdeki günlerde bir artışa yol açabileceğini söyledi.

ANZ Research Cuma günkü bir raporda, ABD petrol üretiminin OPEC+ kesintileri nedeniyle üretimdeki bazı kayıpları telafi ettiğini, ancak düşen ABD sondaj kulesi sayısının bu desteğin muhtemelen kısa ömürlü olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Bu hafta yayınlanan veriler, güçlü ihracat ve rafinaj oranları nedeniyle ABD ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 6 milyon varil düştüğünü de gösterdi. Talebi temsil eden haftalık tedarik edilen ürünler, Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. [ÇED/S].


Son zamanlardaki ekonomik zayıflıklara rağmen Çin, Temmuz ayında ham petrol stoklarında ender görülen bir düşüş yaşadı ve 33 ay sonra ilk kez depolamayı kıstı.

ANZ raporunda, "Momentum göstergeleri arz sıkışıklığı gösteriyor. Yatırımcılar yükseliş tahminlerini artırmaya başladı, net uzun pozisyonlar yıllık en yüksek seviyeye ulaşıyor" dedi.


7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page