Petrol, Fed hamleleri ve AB'nin Rus petrolüne yaptırımları öncesinde yükseldi

ABD Merkez Bankası'nın açıklaması ve Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik ek yaptırımları öncesinde petrol fiyatları Çarşamba günü toparlandı ve en büyük ithalatçı Çin'deki talep endişelerini dengeledi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, Çin ve Japonya'nın tatil nedeniyle kapalı olmasıyla birlikte, zayıf ticaret hacminin ortasında 0616 GMT itibarıyla varil başına 1.46 $ veya %1.4 artarak 106.43 $'a yükseldi. West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 1.59$ veya %1.6 artışla varil başına 104.00$'a yükseldi.

Kazançlar, Salı günü Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya savaş açtığı için Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacağı yönündeki haberlerin ardından geldi. [nL3N2WW0CK]

Yetkililer, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, 2022 sonuna kadar Rus petrol ithalatının yasaklanması da dahil olmak üzere önerilen yeni yaptırımları Çarşamba günü açıklamasının beklendiğini söyledi.

Yatırımcılar ayrıca Çarşamba günü Fed'den bir açıklama bekliyor. Faiz oranlarını yükselterek ve bilançosunu küçülterek yüksek enflasyonu düşürme çabalarını yoğunlaştırması bekleniyor.

SPI Asset Management'tan Stephen Innes bir notta, "Petrol fiyatlarının AB yaptırımları ve Fed öncesinde bir bekleme modelinde kalmaya devam ettiğini" söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde ham petrol ve yakıt stokları geçen hafta düştü. Ham petrol stokları 29 Nisan'da sona eren haftada 3.5 milyon varil düştü. Bu, bir Reuters anketinde tahmin edilen, beklenen 800.000 varilden fazla bir düşüştü. [API/S]

ABD hükümeti hisse senetleri verileri Çarşamba günü açıklanacak. [ÇED/G]

Petrol fiyatları, İşçi Bayramı tatil sezonunda seyahat planlarını kısıtlayan Çin'in uzun süreli COVID-19 karantinalarından kaynaklanan talep endişeleri üzerine Salı günü %2'den fazla düştü. [nL5N2WW04M]

Capital Economics baş emtia ekonomisti Caroline Bain bir notta, küresel imalat satın alma yöneticileri endeksinin Nisan ayında Haziran 2020'den bu yana ilk kez daraldığını ve Çin'in kilitlenmelerinin önemli bir katkıda bulunduğunu söyledi.

"Büyük resim, emtia talebi için açıkça olumsuz" dedi ve artan enflasyonun ve yüksek faiz oranlarının harcamaları aşağı çekmeye başladığını da sözlerine ekledi.


Bain, "Arz kısıtlamaları emtia fiyatlarını bir süre daha yüksek tutabilirken, düşük talebin bu yıl ve 2023'te çoğu fiyat üzerinde baskı oluşturacağını düşünüyoruz." dedi.

Perşembe günü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, OPEC+ olarak bilinen grup, Şubat ayı hariç Ekim ve Mart ayları arasında üretim hedeflerinin altında kalmasına rağmen, aylık üretim artışı için politikalarına bağlı kalmaları bekleniyor.11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör