top of page

Petrol, Fed'in faiz politikası açıklaması öncesinde düştü.

Petrol fiyatları Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde 10 ayın en yüksek seviyelerinden geriledi; yatırımcılar zirve faiz oranlarına ne zaman ulaşılacağı ve bunun enerji talebi üzerinde ne kadar etki yaratacağı konusunda belirsizlik yaşıyor.

Fiyatlar, ABD petrol stoklarındaki beklenenden fazla düşüşe ve 2023'ün geri kalanında ham arzın sıkı olduğunu gösteren zayıf ABD kaya petrolü üretimine rağmen düştü.

Küresel gösterge Brent ham vadeli kontratları varil başına 1 doların biraz üzerinde düşüşle 93,33 dolara geriledi ve en son GMT 03:10 itibarıyla varil başına 80 sent veya %0,8 düşüşle 93,54 dolara geriledi. Brent Salı günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 95,96 doları gördü.

ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri, önceki gün varil başına 93,74 $ ile 10 ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra %0,8 veya 75 sent düşerek varil başına 90,45 $'a geriledi. Ekim WTI kontratı Çarşamba günü sona eriyor ve daha aktif olan Kasım kontratı 70 sent veya %0,8 düşüşle varil başına 89,78 dolara geriledi.

Veri ve analiz firması OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Her yatırımcı, ABD ekonomisinin yumuşak mı yoksa sert iniş mi yapacağına dair teraziyi değiştirebilecek önemli bir Fed kararını beklerken, petroldeki ralli biraz ara veriyor" dedi.

Moya, petrol piyasasının hâlâ "çok sıkı" olduğunu ve kısa vadede de böyle kalacağını ekledi.

"Wall Street gerginleşmedikçe Fed ekonomiyi öldürecek, ham talep görünümü (sadece) kademeli olarak yumuşamalı, ancak petrol piyasası kış boyunca kolaylıkla arz açığı verebilir."

Yatırımcılar, ekonomik büyüme ve yakıt talebine ilişkin görünümü değerlendirmek için bu hafta ABD Merkez Bankası'nın Çarşamba günü vereceği karar da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası faiz oranı kararını bekliyor. Fed'in faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak odak noktası belirsiz olan politika yolu üzerinde olacak.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 5,25 milyon varil düştü. Reuters anketine katılan analistler 2,2 milyon varillik düşüş bekliyorlardı.

Nissan (OTC: NSANY ) Securities'in bir birimi olan NS Trading'in başkanı Hiroyuki Kikukawa, "ABD petrol stoklarındaki büyük düşüş ve yavaş ABD kaya petrolü üretimi, Suudi Arabistan ve Rusya'nın uzatılmış üretim kısıtlamalarından kaynaklanan tedarik endişelerini artırdı" dedi .

"Son dönemdeki yükseliş nedeniyle petrol fiyatlarında bazı kısa vadeli ayarlamalar olacak, ancak bu yılın sonunda hem Brent hem de WTI'da varil başına 100 dolara ulaşma beklentileri değişmeyecek" dedi.

Kaynakların Salı günü Reuters'e verdiği bilgiye göre Rusya hükümeti, yakıt kıtlığını gidermek için 1 Ekim'den Haziran 2024'e kadar her tür petrol ürününe metrik ton başına 250 dolar tutarında (mevcut ücretlerden çok daha yüksek) ihracat vergileri uygulamayı düşünüyor.

Bu hamle, ABD'nin en çok kaya petrolü üreten bölgelerdeki petrol üretiminin Ekim ayında günde 9,393 milyon varile düşerek Mayıs 2023'ten bu yana en düşük seviyeye düşmesi ve Suudi Arabistan ile Rusya'nın günde 1,3 milyon varillik toplam arz kesintilerini 2020 sonuna kadar uzatmasının ardından geldi. yıl.


Talep tarafında ise, Salı günü yayınlanan hükümet verilerine göre Hindistan'ın ham petrol ithalatı, dünyanın üçüncü büyük ithalatçısındaki rafinerilerin bakım çalışmaları yapması ve Rusya'dan yapılan sevkiyatları azaltması nedeniyle Ağustos ayında art arda üçüncü ayda da düşüş gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Salı günü Exxon'un küresel petrol arama operasyonlarından sorumlu başkanına atıfta bulunarak, Exxon Mobil Corp'un (NYSE: XOM ) arz üzerine Nijerya'da yeni bir yatırım hamlesi kapsamında günde yaklaşık 40.000 varil ek petrol üretimi sözü verdiğini söyledi.


7 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page