top of page

Petrol, Fed zammının yakıt talebini azaltacağı endişeleriyle kayıp serisini genişletiyor

Petrol fiyatları Pazartesi günü düşerek, ABD faiz oranlarında beklenen bir artışın yakıt talebini zayıflatacağı endişeleriyle son zamanlardaki kayıp serisini genişletti.
Eylül uzlaşması için Brent ham petrol vadeli işlemleri 67 sent veya %0.7 düşerek 0421 GMT'ye kadar varil başına 102.53 $'a düştü ve dördüncü gün için düşüş yaşadı.
ABD West Texas Intermediate (WTI) Eylül vadeli ham petrol vadeli işlemleri 77 sent veya %0.8 düşüşle varil başına 93.93$'a geriledi ve dördüncü gün de düşüş kaydetti.
Her ikisi de erken kazanımlardan vazgeçti.
Emori Fund Management Inc. CEO'su Tetsu Emori, "ABD Merkez Bankası'nın agresif oran artışlarının küresel ekonomiyi yavaşlatacağına ve yakıt talebini azaltacağına dair artan endişeler nedeniyle petrol fiyatları baskı altında" dedi.
"Çin ekonomisindeki durgun toparlanma da piyasa hissiyatı üzerinde baskı oluşturuyor" dedi.
Petrol vadeli işlemleri, trader'ların ekonomik aktiviteyi sınırlayabilecek ve böylece yakıt talebi büyümesini azaltabilecek daha fazla faiz artırımı olasılıklarını, Batı yaptırımları nedeniyle Rus varillerinin ticaretinde yaşanan kesintilerden kaynaklanan sıkı arz karşısında uzlaştırmaya çalıştıkları için son haftalarda dalgalı seyretti. Ukrayna çatışması.
Fed yetkilileri, 26-27 Temmuz'daki toplantısında merkez bankasının büyük olasılıkla 75 baz puan artıracağını belirtti.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, ikinci çeyrekte yıllık bazda sadece %0,4 büyüyen, COVID-19 karantinaları, zayıf emlak sektörü ve temkinli tüketici hissiyatı ile ikinci çeyrekte daralmayı kıl payı kaçırdı.
Fujitomi Securities Co Ltd. baş analisti Kazuhiko Saito, " Libya ham petrol üretiminin yeniden başlamasının küresel arzdaki sıkışıklığı hafifleteceği endişeleriyle de piyasa tonu düşüş eğilimini sürdürecek " dedi.
NOC Cumartesi günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, arz tarafında, Libya Ulusal Petrol Şirketi'nin (NOC) üretimi iki hafta içinde günde 1,2 milyon varile (bpd) geri getirmeyi hedeflediğini söyledi.

Avrupa Birliği geçtiğimiz hafta, Rus devlet şirketlerinin, küresel enerji güvenliğine yönelik riskleri sınırlamayı amaçlayan üye ülkeler tarafından geçen hafta kabul edilen yaptırımların ayarlanması kapsamında üçüncü ülkelere petrol sevk etmesine izin vereceğini söyledi.
Ancak Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın petrolüne bir fiyat sınırı koymaya karar veren ülkelere petrol tedarik etmeyeceğini söyledi.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page