top of page

Petrol fiyatları, Çin COVID endişeleri ve güçlenen doların arz endişelerine ağır basmasıyla düşüyor

Çin'deki COVID-19 vakalarının artmaya devam etmesiyle petrol fiyatları Çarşamba günü düştü ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında jeopolitik gerilimlerin artması ve daha sıkı petrol arzına ilişkin endişelere ağır basan düşük yakıt talebi endişelerini ateşledi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 60 sent veya %0,6 düşüşle 93,26 ABD Doları'na düşerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 69 sent veya %0,8 düşüşle varil başına 86,23 ABD Doları'na geriledi.
Macaristan ve Slovakya'daki petrol boru hattı operatörlerine göre, petrol fiyatları Salı günü, Druzhba boru hattının bir bölümü aracılığıyla Doğu ve Orta Avrupa'nın bazı bölgelerine petrol arzının geçici olarak askıya alınmasının ardından yükseldi.
Kesinti, Polonya'nın doğusunda Ukrayna sınırına yakın bir köyde iki kişinin ölümüne neden olan ve Rusya-Ukrayna çatışmasının yayılma olasılığını artıran bir patlamayla eş zamanlı olarak geldi.
Ancak SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes, "Petrol fiyatlarındaki ilk ani ralliden sonra, durgun piyasa takibi, bir tırmanışı önlemek için alınacak önemli ihtiyatı yansıtıyor" dedi.
Innes, ABD Başkanı Joe Biden'ın füzenin muhtemelen Rusya'dan ateşlenmediği yönündeki yorumlarının da ani tırmanma endişelerini hafifletmeye yardımcı olduğunu söyledi.
Çin'de artan COVID-19 vakaları, bu hafta virüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle artan umutlara rağmen hissiyatı baskılıyor.
Bu, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) talep büyümesinin bu yıl günde 2,1 milyon varilden 2023'te günde 1,6 milyon varile yavaşlayacağını tahmin etmesiyle, petrol talebindeki büyüme görünümünü olumsuz etkiledi.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), artan ekonomik zorlukları gerekçe göstererek Nisan ayından bu yana beşinci kez 2022 küresel petrol talebi büyüme tahminini düşürdü.
Güvenli liman dolar da piyasaların jeopolitik riskleri değerlendirmesiyle güçlendi. Daha güçlü bir ABD doları, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimlerini tutanlar için daha pahalı hale getiriyor ve petrol ve diğer riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturma eğiliminde.
ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösteren sektör verileri , petrol fiyatlarına bir miktar destek sağladı. [API/S]
Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarını aktaran piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 11 Kasım'da sona eren haftada yaklaşık 5,8 milyon varil düştü.
Karşılaştırıldığında, Reuters tarafından ankete katılan yedi analist, ham petrol stoklarının ortalama olarak yaklaşık 400.000 varil düştüğünü tahmin ediyor.

Enerji Bilgi İdaresinden alınan resmi ABD envanter verileri, 10:30 EST'de (1530 GMT) teslim edilecektir. [ÇED/G]
ABD'de üretici fiyatları Ekim ayında beklenenden daha az arttı, bu da enflasyonun azalmaya başladığını gösteriyor ve bu da Federal Rezerv'in agresif faiz oranı artış hızını yavaşlatmasına izin verebilir.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page