top of page

Petrol fiyatları, Çin'de talebin toparlanması umutlarıyla iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Petrol fiyatları Salı günü, Çin'in zayıf ancak beklentileri aşan yıllık ekonomik büyüme verileri açıklamasının ardından ve COVID-19 politikasındaki son değişikliğin yakıt talebini artıracağına dair umutlarla Salı günü iki haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 1,14 $ veya %1,4 artışla GMT 1224'te varil başına 85,60 $'a yükseldi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 47 sent veya %0.6 artışla 80.33$'a yükseldi. ABD'de Martin Luther King Günü tatili nedeniyle Pazartesi günü herhangi bir anlaşma yapılmadı.

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası 2022'de %3 büyüyerek "yaklaşık %5,5" olan resmi hedefi kaçırdı ve 1976'dan bu yana en kötü ikinci performansı kaydetti.

Ancak veriler, Pekin'in Aralık ayında sıfır COVID politikasından geri adım atmasının ardından analistlerin tahminlerini hâlâ geride bırakıyor.

OANDA piyasa analisti Craig Erlam, "Çin'de Covid geçişinden kaynaklanan daha sığ bir ekonomik darbe ... ham petrol fiyatlarındaki son toparlanmaya neden oldu" dedi.

Salı günü yayınlanan veriler, 2022'de Çin'in petrol rafinerisi üretiminin bir önceki yıla göre %3,4 düşerek 2001'den bu yana ilk yıllık düşüşünü gösterdiğini, ancak Aralık ayında günlük petrol üretiminin 2022'nin ikinci en yüksek seviyesine yükseldiğini gösterdi.

PVM analisti Tamas Varga, " Ülkenin ham petrol ithalatı Aralık ayında %4 arttı ve ulaşım yakıtı için önemli bir talep artışı ... Pazar günü Ay Yeni Yılı başladığında bekleniyor" dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Çarşamba günü 13:15 GMT'de ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) raporlarının, durgunluk korkuları belirirken petrol talebinin gücüne daha fazla ışık tutacağını da sözlerine ekledi.

Davos'ta her yıl düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda yayınlanan bir ankette, ankete katılan özel sektör ve kamu sektörü ekonomistlerinin üçte ikisi bu yıl küresel bir resesyon beklerken, yaklaşık %18'i bunu "son derece muhtemel" olarak değerlendiriyor.


PwC tarafından üst düzey yöneticilerin görüşleri üzerine yapılan bir anket, anketin on yıl önce başlatılmasından bu yana en iç karartıcı olanıydı.

Doların yedi ayın en düşük seviyesinden biraz güçlenmesi de petrol fiyatlarını baskı altına alarak, diğer para birimlerine sahip alıcılar için dolar bazlı petrolü daha pahalı hale getirdi.


14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page