top of page

Petrol fiyatları, Çin'deki fabrika çıkışının talep görünümünü güçlendirmesiyle yükseldi

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de imalat sektöründeki güçlü artışın küresel yakıt talebi görünümünü güçlendirmesinin ardından Çarşamba günü kazançlarını ikinci seansta artırdı.

Mayıs vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 46 sent, %0.6 artışla 0445 GMT'de varil başına 83.91 dolara yükseldi. ABD West Texas Intermediate (WTI) Nisan ayı ham petrolü 42 sent veya %0.6 artışla varil başına 77.47 dolara yükseldi.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketicisi olan Çin'deki talepte güçlü bir toparlanma beklentisiyle desteklenmeye devam ediyor.

IG'nin piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Çin'in PMI'sindeki bir başka yukarı yönlü sürpriz, daha iyimser bir petrol talebi görünümünü destekleyen, beklenenden daha güçlü bir toparlanma için inanç sağlıyor" dedi.

Yeap, "Bu, Çin'deki toparlanmanın şahin merkez bankalarından kaynaklanan küresel talep zayıflığının bir kısmını hafifletme yolunda olduğunu göstermesiyle, petrol fiyatlarının (Pazartesi günkü) önceki satışların ardından biraz rahatlaması için çok ihtiyaç duyduğu bir katalizör sağladı" diye ekledi. .

Caixin/S&P Global tarafından Çarşamba günü yayınlanan satın alma müdürleri endeksine (PMI) göre veriler, Çin'in fabrika faaliyetinin Şubat ayında yedi ay içinde ilk kez arttığını gösterdi.

Yine Çarşamba günü yayınlanan resmi hükümet PMI verileri, imalat sektöründe 2012'den bu yana en hızlı genişlemenin Şubat ayında gerçekleştiğini gösterdi.

Bununla birlikte, güçlü talep sinyali, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ve üreticisi olan ABD'deki artan ham petrol stokları ile dengelendi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD petrol stokları 24 Şubat'ta sona eren haftada 6,2 milyon varil arttı. [API/S]

Yine de API verilerine göre, benzin stokları 1,8 milyon varil, dizel ve jet yakıtı dahil damıtılmış yakıtlar ise 340.000 varil azaldı.

ABD hükümetinin stoklarla ilgili resmi verileri Çarşamba günü açıklanacak.

Bu verilerin, bir Reuters anketindeki analistlerin geçen hafta yaklaşık yarım milyon varillik bir artış olmasını beklemesiyle, art arda 10. hafta inşaatları göstereceği tahmin ediliyor.


Artan arzın diğer işaretleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile ilgili verilerden görüldü.

Reuters anketine göre OPEC, Şubat ayında Ocak ayına göre günde 150.000 varil artışla günde 28.97 milyon varil (bpd) pompaladı. Üretim hala Eylül ayına göre günde 700.000 varilden fazla düşüş gösteriyor.9 görüntüleme0 yorum
bottom of page